К ритиците на Либия бяха бесни на това, което нарекоха бързо и цинично втурване за сближаване със Запада след освобождаването на шестимата български медици през юли.
Гневът беше още по-голям когато синът на Кадафи Сейф ал Ислам обяви, че шестимата са били измъчвани, за да признаят, че са заразили децата със СПИН, нещо, което по-късно либийски източник заяви, че не се отразява върху гледната точка на Триполи, пише агенция Ройтерс.
Анализаторите все пак смятат, че недоволството около случая, който приключи с изплащане на компенсации за семействата на децата от 460 милиона долара, оръжейно споразумение с Франция и евентуална сделка за ядрена енергия, едва ли ще разстрои очакваното затопляне на отношенията между западния бизнес и Либия.
Триполи вече е привлякъл над 60 фирми от 25 държави, които да участват в търга по раздаването на лицензи за проучване на газовите й находища, но повечето контакти със запада могат да доведат до засилване на икономиката и развитие на обществото, което 37 години живее под управлението на Кадафи, отбелязва още Ройтерс.
"Очаквам нещата да се успокоят", смята Оливие Майлс, зам.-председател на Либийско-британския бизнес съвет.
Случаят с българските медици обаче предизвика скандал за човешките права.
"Престъплението плаща", написа Клод Монике от Европейския център за стратегическо разузнаване и сигурност.
"Ако утре Кадафи реши, че иска да получи Нобелова награда за мир или просто иска подкрепа за банкрутиралия си режим, тогава какво ли ще измисли и кой ли ще вземе като заложник", коментира още той.
Случаят продължава в правното пространство. Българската прокуратура разследва либийските офицери, които са измъчвали медиците, но резултатите едва ли ще се окажат пречка пред отношенията между Либия и Европейския съюз, отбелязва още Ройтерс.
Освен медицинска помощ за децата, Триполи получи обещание и за по-добър достъп до богатите европейски пазари и помощ от ЕС в ключови сектори като образованието.
Връзките с Вашингтон също са на път да се затоплят и знак за това е вероятната визита тази година на държавния секретар Кондолиза Райс.
Това сближение е "разумно здравословно", коментира Джеф Портър, специалист от Северна Африка.
"Хюман райтс уоч" призова днес, чрез свързан с организацията сайт, Либия да оттегли обвиненията срещу 12 души, единият от които датски гражданин, в съдебен процес по обвинение срещу тях, че са се опитали да осъществят мирна политическа демонстрация в Триполи.
Международната правозащитна организация допълва, че други двама либийци са в неизвестност след ареста им преди шест месеца във връзка със същия случай.
"Въпреки всичките си обещания за по-добро поведение и подобрените връзки със света, Либия все още вкарва в затвора хора, които изразяват алтернативни полтически възгледи, и прави така, че да изчезват други хора", заявява Сара Лий Уитсън, директор на клона за Близкия изток и Северна Африка на "Хюман райтс уоч".
По думите й "дванайсет души са заплашени от смъртна присъда, а двама са изчезнали в затвора и съдбата им е неизвестна".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!