Френско, британско, азиатско, италианско, американско независимо кино, както и най-новото от българската кинематография ще гледаме и на "Киномания 2007" (2-29 ноември) - общо 75 заглавия филма, като 53 от тях пристигат за събитието и ще бъдат представени единствено там.
В програмата са и 3 индийски филма, ретроспектива на френския режисьор Жак Деми и два филма, които ще бъдат показани в памет на големите кинотворци Микеланджело Антониони и Ингмар Бергман.
Билетите за всички прожекции са с цени 7 и 5 лв.
Една от най-коментираните продукции на годината ще открие 21-ата "Киномания". "Всекиму своето кино" (Chacun son cinema, 2007) е определян като изключителен шедьовър. Създаден е за юбилейното издание на фестивала в Кан по идея на директора му Жил Жакоб.
Проектът е съчетание от култури, националности и таланти, обединени в заглавие, което говори достатъчно за съдържанието. Събрани са 33 отделни парченца кино, всяко от които носи индивидуалния почерк на своите създатели. Много от тях са носители на "Златна палма".
Едно съвсем просто условие е поставено на всеки от режисьорите - да изрази моментното си виждане за вдъхновението, което му дава киносалона. Много от миниатюрите показват пренебрежението и лошата репутация, с които са се слави киното като колективен зрителски опит в днешно време.
Някои от късометражните филмчета са особено ексцентрични и фриволни. В процеса на създаването на "Всекиму своето кино" нито един от режисьорите не е знаел подробности за сценария и съдържанието на филмовите миниатюри на колегите си. Те гледали завършения проект заедно с фестивалната публика на премиерната му прожекция.
Общо 35 режисьори от 25 различни страни на 5 континента пресъздават личния си поглед към съвременната представа за гледането на кино в салон.
Сред участниците в амбициозното начинание Биле Аугуст, Оливие Асаяс, Чън Кайгъ, Джейн Кемпиън, братя Коен, Дейвид Кронънбърг, братя Дарден, Мануел де Оливейра, Алехандро Гонсалес Иняриту, Кен Лоуч, Андрей Кончаловски, Такеши Китано, Атом Егоян, Клод Льолуш, Гюс ван Сант, Аки Каурисмаки, Ларс фон Трир, Вим Вендерс, Уон Кар Уай, Джан Имоу и други.
Като една от най-горещите премиери на предстоящата "Киномания" се очертава и мюзикълът "Полет във вселената" (Across the Universe, 2007) на Джули Теймор. Той разказва за любовта, която пламва между англичанин и американка в края на 60-те години - времето, когато бушува Виетнамската война. Съчетание между мюзикъл и анимация вплита в сюжета си по виртуозен начин едни от най-обичаните песни на Бийтълс.
За всички, които обичат Шекспир и Кенет Брана на едно място, е петатата му екранизация по шекспирова пиеса.
След "Хенри V", "Много шум за нищо", "Хамлет" и "Напразни усилия на любовта", сега режисьорът представя "Както ви харесва" (As you like it, 2006). Без добри актьори няма успешна шекспирова екранизация, затова и съставът е на подобаващо ниво - Кевин Клайн, Брайс Далас Хауърд, Алфред Молина, Ромола Гарай, Ейдриън Лестър.
Създателите на "Американски разкош" - Шари Спрингър Бърман и Робърт Пулчини, ще бъдат представени с новия си филм "Дневниците на бавачката" (The Nanny Diaries, 2007), представен във Венеция тази година.
Разказът отново се случва на американска територия, където колежанка започва работа като бавачка при богато нюйоркско семейство. Налага й се да се справя с няколко неща едновременно - с проблемите им, ученето, новата си любов и разглезеното им хлапе.
Повече от звезден е актьорският състав - Скарлет Йохансон, Лора Лини, Пол Джамати, Алиша Кийс, Крис Евънс.
Още един шедьовър от Венеция ще имат възможност да видят българските зрители през ноември - "Нощна стража на Рембранд" (Nightwatching, 2007) на режисьора Питър Гринауей с участието на Мартин Фрийман.
Британецът остава верен на стила си да провокира почитателите си и предлага екстравагантен поглед към романтичния и професионален живот на великия художник. Отредено е особено място на скандала, предизвикан от идентифицирането на убиеца в прочутата му картина "Нощна стража".
От режисьора Мишел Гондри (познат у нас от "Блясъкът на чистия ум") ще бъде показан филм, подходящ и за най-взискателните киномани - "Науката за съня" (Les science des reves, 2006).
Любовта на млад мъж към французойка и надеждата на мъжа да я приобщи към чудатия свят на сънищата и въображението си, са пресъздадени на екрана особено въздействащо от забележителните актьори Гаел Гарсия Бернал и Шарлот Генсбур.
Ще бъде прожектиран и филмът, носител на цял куп награди, между които "Оскар" за операторско майсторство, грим и сценография, "Гоя" за сценарий и операторско майсторство и още много други - "Лабиринтът на фавна"(El labеrinto del fauno, 2006) на режисьора и продуцент Гийермо дел Торо.
Сюжетът отвежда във фашистка Испания от 1944 г., когато малката доведена дъщеря на военен намира убежище в своя въображаем приказен свят. Но това е само на пръв поглед историята от страховития трилър, в който участват испанските звезди Серхи Лопес, Марибел Верду и Ариадна Гил.
Запазеното място за музикалните филми, особено когато се подписани от името Карлос Саура, този път е за "Фадо" (Fados, 2007). Най-музикалният режисьор в историята на киното отдава своята почит към величествения португалски вокален стил с помощта на Каетано Велосо, Мариза, Лила Даунс, Чико Буарке.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!