"Всички други аспекти на сътрудничеството с оръжейните инспектори са изяснени и ние поемаме ангажимента да отговаряме на всички техни изисквания в бъдеще," каза още иракският вицепремиер.
От своя страна външният министър на страната Наджи Сабри е изпратил писмо до генералния секретар на ООН Кофи Анан, в което подчертава, че страната му е отговорила на всички въпроси за нейните програми за производство на биологически, химически и ядрени оръжия в доклада си, представен миналия месец пред Съвета за сигурност на ООН.
"Не може да се очаква инспекциите да постигнат разоръжаване, когато дадена страна активно отрича и лъже, какъвто е случаят с Ирак. Международната общност знае какво означава доброволно разоръжаване и го видя в Южна Африка, Украйна и други страни, но не го вижда в Ирак за последните 12 години и последните 80 дни", заяви американският посланик в ООН Джон Негропонте.
"Ирак не е оказал пълно съдействие на оръжейните инспектори на ООН и е нарушил съществено резолюциите на световната организация". Това заяви австралийският премиер Джон Хауърд, цитиран от АП. Правителството смята, че Ирак притежава химически и биологически оръжия и тази позиция се споделя и от Великобритания и САЩ, посочи той пред австралийско радио.
"В момента няма никакви основания да се прибягва до военна операция срещу Ирак", каза руският външен министър Игор Иванов, цитиран от ИТАР-ТАСС. Според него такава операция би била необоснована и би навредила на глобалната борба срещу тероризма. В интервю за американската телевизия Ен Би Си той посочи, че инспекциите в Ирак трябва да продължат.
Неговата шведска колежка Анна Линд също се обяви за продължаване на срока на инспекциите.Тя заяви, че начало на военните действия срещу Багдад е възможно само, ако инспекторите не успеят да си свършат работата и по този начин не бъде премахната опасността от съществуването на забранени оръжия в Ирак.
Германският канцлер Герхард Шрьодер и френският президент Жак Ширак смятат, че е необходимо срокът на оръжейните инспекции в Ирак да бъде удължен, предаде ИТАР-ТАСС. Те са изразили мнение, че на експертите на световната организация трябва да бъде предоставено още време, за да завършат мисията си. Наред с това двамата лидери са подчертали, че Багдад от своя страна трябва да си сътрудничи активно с ООН.
Хиляди демонстранти излязоха по улиците в германските градове, за да протестират против евентуална война срещу Ирак, предадоха АП и ИТАР-ТАСС. Близо три хиляди души протестираха вчера пред американското консулство във Франкфурт. Демонстрантите обвиниха Вашингтон, че планира да започне война срещу Багдад заради петрола. Те призоваха германското правителство да гласува в Съвета за сигурност на ООН против използването на военна сила срещу Ирак и да направи всичко възможно за избягването на войната.
Протестни акции, организирани от профсъюзи, леви, религиозни и пацифистки организации, имаше и в Берлин и Дрезден. Полицията в Ню Йорк арестува 17 души, участвали в демонстрация срещу американските военни планове пред централата на ООН в Ню Йорк, предаде ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!