Д ържавите членки на Съвета за сигурност на ООН ще започнат да изготвят подробно споразумение за разполагане на многонационални сили за сигурност в Южен Ливан, оповести генералният секретар на световната организация Кофи Анан. Израел обаче смятал, че е твърде рано да се обсъжда този въпрос.
ЕС също обмисля изпращането на миротворчески сили, за да се улесни спирането на бойните действия между Израел и движението "Хизбула". Възможно е ЕС или ООН да изиграят миротворческа роля, каза финландският външен министър Ерки Туомиоя, чиято страна е ротационен председател на общността.
По-рано днес британският премиер Тони Блеър призова от Санкт Петербург за разполагане на международни сили в Близкия изток, които да спрат израелските бомбардировки и атаките на "Хизбула".
Горчивата истина е, че това насилие няма да спре докато ние не създадем условия за прекратяването му, каза той след разговор с генералния секретар на ООН.
Кофи Анан също призова страните в близкоизточния конфликт да прекратят враждата: "Трябва да постигнем съгласието на засегнатите държави за примирие възможно най-скоро, за да разполагаме с време за намиране на изход от кризата."
Той призова Израел да се придържа към международните закони и да пощади живота на мирните жители и гражданските инфраструктури. Генералният секретар на ООН е в Санкт Петербург за срещата на върха на Г-8.
Френският президент Жак Ширак отново осъди израелската офанзива в Ливан и призова за преговори за примирие, като определи действията на Тел Авив като "жестоки и анормални" и подчерта, че от тях страдат обикновените ливанци.
Хиляди чужденци напускат Ливан
заради продължаващите шести ден атаки срещу ливански градове и обекти, предадоха световните агенции. Израел координира със САЩ и ЕС евакуацията на чуждите граждани.
Приблизителният брой на нашите сънародници в Ливан е около 500 души, информира Би Ти Ви (bTV.bg). Заради ваканционния сезон една част от тях вече е извън страната и там са останали около 300 души, които трябва да напуснат страната. Досега това са поискали около 200 българи.
Вероятно евакуацията ще бъде по море, а не с автобус през планините, по посока на Сирия. Първите групи ще напуснат Бейрут в близките дни в координация и тясно сътрудничество с партньорите на България от ЕС.
Като единствен сигурен вариант беше посочен френски ферибот с капацитет 1200 души, който ще прави курсове в понеделник, сряда и петък. За днешния курс имало записани около 1000 френски туристи и посолството на Париж е поискало първоначалният списък с българи да бъде сведен само до крайно нуждаещи се, жени и деца.
Фериботът "Иерапетра", който всъщност е гръцки, тръгна от кипърското пристанище Лимасол, е с 1000 места. Рано сутринта той бе спрян от израелски патрул на около 90 км от ливанския бряг за "рутинна проверка", но по-късно му бе позволено да продължи пътя си.
Според посланика на Франция в Кипър Адлен де ла Тур фериботът ще евакуира около 900 французи и други 300 европейци. 400 от първите му пасажери ще бъдат под 18 години, вкл. и деца без придружители.
С два полета на "Еър Франс", всеки от които по 500 души, ще бъдат извозени и френски граждани до кипърския град Ларнака. По-късно тази седмица ще бъдат осъществени още два полета.
Зам.-министърът на външните работи Феим Чаушев се е срещнал и с шведския посланик у нас, с когото било обсъдено желанието на Швеция, Канада и Австралия да наемат кораб. Няколко плавателни съда притежавал почетният консул на страната ни в Кипър.
Посолството ни в ливанската столица откри горещи телефонни линии, на които желаещите да се евакуират могат да звънят за информация:
00961-545-28-83 и 00961-545-28-92.
Автобуси с холандски граждани напуснаха рано тази сутрин столицата Бейрут, малко след като пристанището беше бомбардирано.
Евакуирането на британци и французи по море трябва да стане от Джуния, пристанище на 20 км от Бейрут.
Около 300 шведи също напуснаха Ливан. Те са пристигнали в Стокхолм тази сутрин с полети от сирийската столица Дамаск и град Алепо.
Москва изпрати самолет за гражданите си. С първия полет ще бъдат изтеглени 74 души от Русия и други бивши съветски републики, предимно деца и жени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!