Т огава Фъргюсън беше обвинена от член на турското правителство, че петни страната.
Нимет Чубукчу, министър по въпросите на жените и децата, заяви, че документалният филм е целенасочена кампания срещу Турция в момент, в който тя полага огромни усилия да получи покана за членство в Европейския съюз.
Сара Фъргюсън и дъщеря й принцеса Юджийни са посетили няколко дома за изоставени деца, придружавани от екип на телевизия ITV1. За да бъде допусната в един от тях, херцогинята на Йорк се предрешила с перука и забрадка.
"Може да е неправилно, че се дегизирах, за да вляза, но по друг начин нямаше да ме пуснат да отида там. Смятам, че това, което направих е редно заради правата на тези деца. Някой трябва да направи нещо по въпроса.
Отидох там, за да привлека вниманието към съдбата на тези деца. И точно това направих. Изглежда, че съм притеснила турското правителство. Да се надяваме, че съм го притеснила достатъчно, за да се погрижи за благосъстоянието на собствените си деца", каза Сара Фъргюсън в отговор на обвиненията.
В дом за деца с физически увреждания в столицата Анкара, където живеят повече от 700 малчугани, тя сварва потресаваща картина. Някои от децата са били вързани за леглата си, момченце е било затворено в дървена кутия, за да не излиза, едно дете е лазело по пода, за да почувства слънчевия лъч на лицето си, тъй като му е забранено да излиза, по-малките са оставяни в кошарките им по цял ден, включително във времето, когато трябва да се хранят, персоналът е пренебрегвал нуждите на децата с тежки увреждания.
Анкара положи много усилия, включително и по дипломатически канали, за да не допусне излъчването на филма в страната, но не успя. От своя страна Сара Фъргюсън заяви, че държи на казаното във филма.
"Държа на думите си, съжалявам, ако са причинили неудобство на някого. Заставам и зад думите на нашия премиер, който каза, че ако Турция отговори на критериите, ще бъде приветствана в Европейския съюз. Чудесно - това обаче означава да се погрижат и за спазването на човешките права на децата."
Говорителката на херцогинята, каза, че тя не е имала политически цели, а се интересува от условията, при които живеят децата - независимо дали са здрави, или с физически или ментални увреждания.
Сара Фъргюсън и другата й дъщеря, Беатрис, са посетили заедно няколко домове за сираци в Румъния. Херцогинята, която работи с редица детски благотворителни организации, казва, че се е надявала да види по-добри условия и отношение, след като преди три години е имало подобно разследване и там, но положението в Румъния е не по-малко стряскащо.
Единственото, което властите в северната ни съседка казаха, е, че Държавната агенция за закрила на детето е взела редица мерки след посещението на Сара Фъргюсън и част от тях вече се прилагат.
Реакцията на Турция по повод филма на Сара Фъргюсън много напомня поведението на българските държавници, след като Би Би Си показа филма за децата в Могилино миналата година.
Тогава президентът Георги Първанов каза, че той е част от антибългарска кампания и не е направен с любов към страната ни.
Организацията "Движение на българските майки" поиска оставките на социалния министър Емилия Масларова и на министъра на здравеопазването по това време Радослав Гайдарски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!