Wireless-N и мултимедията в ефира
Безжичните мрежи отдавна вече не се задъхват от простото сърфиране в интернет или от обмена и споделянето на файлове между свързани помежду си компютри. Дори един 802.11g рутер осигурява предостатъчно пропускателна способност за изпълнението на подобни рутинни задачи. Истинското предизвикателство за безжичните мрежи и най-сериозното изпитание за техните качества и възможности е натоварването им с тежко поточно видео с висока резолюция. На теория рутерите, отговарящи на новия стандарт 802.11n (Draft 2.0), разполагат с нужния капацитет, тъй като при тях скоростта се вдига до 300 Mbps. Тук уточнението „на теория” е от ключово значение – оказва се, че на практика потребителят рядко има късмет да надхвърли границата от 75 Mbps. Причините за това несъответствие са много, някои от тях могат да бъдат отстранени, а други - не.
Wi-Fi мрежи се използват в офиси и домове, където сигналът често трябва да минава през една или две стени и това значително намалява силата му. Ясно е, че единственият начин да противодействате на този проблем е да изберете възможно най-удачното място на рутера, който играе ролята и на точка за достъп, така че да има колкото се може по-малко препятствия между него и останалите мрежови устройства. Има и един друг проблем обаче, чието негативно влияние напоследък се засилва все повече – наличието на паразитни смущения в използвания честотен диапазон.
Пренаселените 2,4 GHz
Представете си, че шофирате из улиците на София в най-горещия августовски пек, когато градът е празен и по улиците няма жива душа. Няма задръствания, няма изчакване на трафика, движите се с постоянна скорост и стигате там, където трябва, за броени минути. А сега си представете, че трябва да изминете същия този маршрут на 15 септември, когато всички са се върнали от отпуска, по улиците има стълпотворение от коли и за капак вали проливен дъжд. Пътуването ви може да отнеме часове, а средната скорост на придвижване пада драстично. Подобно е и положението в диапазона от честоти около 2,4 GHz, които използват безжичните мрежи. Ако живеете насред полето в къща с огромен двор и наоколо няма жива душа, ще се наслаждавате на чист ефир без никакви смущения. Далеч по-вероятно обаче е да сте в жилищен блок или офис сграда, където в радиус от петдесетина метра под, над и около вас са разположени десетки компютри и се преплитат сигнали от половин дузина безжични мрежи. Всяка една от тях „краде” от честотния диапазон на останалите и им пречи да работят „на пълни обороти”. Ситуацията се влошава допълнително от факта, че честотата от 2,4 GHz се използва не само от Wi-Fi мрежите, но и от редица други електронни устройства – Bluetooth модули, безжични мишки и клавиатури, а в нея внасят смущения дори... микровълновите печки. Какво е решението на проблема?! Да се използва двубандов рутер, който освен на 2,4 GHz, работи и в 5 GHz диапазон.
Linksys WRT610N – предимствата на втория честотен диапазон
Ако ви е нужен качествен рутер, който да осигурява отлична връзка за изпълнение на тежки мултимедийни задачи, като например предаване в реално време на видео с висока резолюция, едно от най-добрите предложения е Linksys WRT610N. Рутерът е двубандов, т.е.е работи едновременно на две честоти – 2,4 GHz и 5 GHz. Това е страхотно предимство, тъй като ви позволява да прехвърлите мултимедийния трафик от пренаселените 2,4 GHz в далеч по-спокойните 5 GHz и да се любувате на поточно HD видео без прекъсване и насичане на образа.
Разбира се, само по себе си наличието на втори диапазон не е гаранция за високо качество на услугата, в случай че той не се използва по най-рационалния възможен начин. Linksys WRT610N разчита на технологията EON (Entertainment Optimized Networking), за да приоритизира трафика. Благодарение на нея може да сърфирате в интернет, да чатите и да изпращате електронна поща, без да смущавате HD видеопотока към компютъра в съседната статия, например. Само за информация – един единствен HDTV канал ангажира точно 20 Mbps от честотните ресурси и всяко падане под тази стойност води до накъсване в картината и артефакти. При Linksys WRT610N подобен проблем е изключено да възникне, дори да го използвате на място, където мрежовото „замърсяване” на ефира е много високо.
Безжичен мултимедиен сървър
От възможността за предаване на HD видео по безжичен път до идеята за изграждане на домашна Wi-Fi мрежа за забавления (гледане на филми и слушане на музика) има само една крачка. Но за да я направите, ще ви е нужен цял нов компютър, който да играе ролята на мрежов сървър за мултимедия. А колко по-лесно би било, ако има начин просто да включите външен хард диск или USB флашче с висок капацитет директно към рутера и да получите достъп до съдържанието му през цялата мрежа. Linksys WRT610N е сред малкото устройства, които притежават функцията Storage Link – вграден USB порт, към който да свържете външен HDD или USB флаш. Така ще имате достъп до файловете си по всяко време и отвсякъде в мрежата и от интернет.
Познатото качество
Наред с най-важното предимство на WRT610N – едновременна работата на 2,4 и 5 GHz, рутерът на Linksys притежава и всички останали предимства на новите устройства на компанията, за които вече сме споменавали в предишните статии по темата. Той комбинира в себе си Wireless-N точка за достъп и 4-портов суич. Важна особеност: и четирите мрежови порта са за Gigabit Ethernet, а не както е при по-евтините устройства – за по-бавния 10/100 Mbps Ethernet.
Корпусът има специална конструкция с вградена антена и дизайн, който може да бъде квалифициран като „убийствен”. За сигурността се грижи мощен SPI firewall и 256-битово криптиране на потока от данни, а цялостното инсталиране и конфигуриране на рутера е изключително лесно и приятно, благодарение на LELA (Linksys EasyLink Advisor) – специализирания софтуер на Linksys.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!