15% скок в цените на жилищата, обявява на първа страница "Труд".
БНБ сложи спирачка на агресивното кредитиране, но това няма да спре ръста в цените на жилищата, нито покупките със заеми, прогнозираха брокери на имоти вчера. Според тях до края на годината апартаментите ще поскъпнат с 10-15%.
Вчера БНБ реши да увеличи задължителните минимални резерви на банките от 8 на 12%. Мярката влиза в сила от 1 септември.
Очаква се това да изтегли около 1 млрд. лв. от трезорите, които иначе щяха да отидат за заеми.
БНБ започна нова битка срещу кредитния ентусиазъм, пише по темата и "Дневник".
Увеселителният парк "София ленд" ще се застроява, информира още вестникът и пояснява, че това ще стане чрез промени в новия Общ устройствен план на София.
В четвъртък общинският съвет реши те да са готови до половин година. Това означава, че решението за застрояването на "София ленд" ще бъде взето от новите съветници.
Собствениците на терена вече са подали искане за промяна на предназначението му, съобщи главният архитект Петър Диков. Той не посочи името на компанията, защото принцип в работата му било да не гледа кой стои зад исканията, за да не се влияе.
Според Диков мястото е подходящо за три високи сгради от по 20 етажа. По този начин се застрояват само 10% от територията от 35 дка, а останалото остава парк, обясни Диков.
Според него така ще са задоволени интересите и на инвеститора, и на обществеността за запазване на залените площи.
Хаосът в ЧЕЗ стигна и до банкоматите, констатира "Сега"
Една от причините за натрупалите се в последните няколко дни опашки за плащане на тока в Западна България е и това, че сметките не могат да се платят през банкомат.
Въпреки призивите на местното електроразпределение да се ползват онлайн системите за разплащане и промоциите с награди, единственият начин за това е през интернет, въпреки че информацията за дължимото там не е изцяло вярна.
От ЧЕЗ заявиха, че не би трябвало да има проблем, защото са заредили системата за плащане през банкомат с новите сметки.
От фирмата, която поддържа системата - "Дейтамакс", обясниха, че от миналия месец информацията, която пристига от ЧЕЗ не е със старите абонатни номера, а с въведения от миналия месец ИТН номер и плащане през банкомат, без той да се въведе, вече е невъзможно.
Клиентите обаче няма откъде да знаят този номер, освен ако вече не са плащали тока и не си пазят бележката. От няколко месеца те не получават известия за дължимото и единственият начин да узнаят новия си номер е през сайта на компанията.
"Ревизия на поръчките в софийското парно" е друго от заглавията в "Сега".
Пълна ревизия на всички процедури за обществени поръчки в столичната топлофикация за пет години назад ще направи Агенцията за държавна финансова инспекция.
Тази препоръка до финансовия министър Пламен Орешарски отправи с със свое решение от четвъртък парламентарната комисия по корупцията. Целта на проверката ще е да се установят процедурите, обявявани и от четирите столични топлорайона.
В хода на следствието срещу бившия шеф на дружеството Валентин Димитров излязоха наяве многобройни случаи на разделяне на големи поръчки на части, за да минат под праговете в закона за обществените поръчки, случаи, в които огромни количества горива са купувани без процедура и др.
По нито един от случаите досега не е имало последици за длъжностните лица.
Жилищата с 10% по-скъпи от миналата година, констатира още "Сега".
10,34% ръст на цените на жилищата през първото полугодие въз основа на реално сключени сделки отчетоха вчера от една от най-големите имотни агенции в страната - "Адрес".
Средната цена на квадратен метър вече е 692 евро, докато през миналата е била 627 евро. Според изпълнителния директор на фирмата Катя Ценова тази тенденция ще се запази и в края на 2007-а ще има ръст на цените 10-15%.
Ценова обясни повишението със завишените очаквания на собствениците на имоти, които се появиха след приемането на България в ЕС. Във всички градове от страната с изключение на Пловдив се наблюдава по-голямо увеличение на цените на старите имоти за сметка на новите.
Най-голямата разлика между цените на новопостроени и стари жилища е в Бургас - 32%. 47% от продадените апартаменти са двустайни.
70% доход носят вложения в акции, агитира "Стандарт".
70% доход за година си докараха много играчи на Българската фондова борса. Дори инвеститори, които не следят ежедневно капиталовия пазар, са постигнали много високи печалби чрез вложения в договорни фондове, инвестиционни дружества или дружества със специална инвестиционна цел.
Седем от тях са постигнали над 60% доходност за година, сочат обявените вчера данни на Комисията за финансов надзор към 31 март. Най-високата доходност от договорен фонд е 130,89%.
Преди обаче да изберете къде да вложите парите си, трябва да се запознаете с рисковия профил на фондовете и дружествата. По-висока доходност са постигнали по-рисковите компании, които купуват предимно акции на борсата.
Но при евентуален борсов срив и техните книжа ще тръгнат надолу. За хората, които не са готови да рискуват много, са по-подходящи балансираните и нискорисковите фондове. Те имат по-малък, но по-сигурен доход.
Министрите решават кой колко пари взема, пише още "Стандарт".
Всеки министър сам ще определя с колко да увеличи заплатата на подчинените си. Това стана ясно вчера, след като кабинетът одобри 10% скок на бюджетните възнаграждения от 1 юли.
Служителите по ведомствата ще се оценяват по критерии от 1 до 5, като 1 е най-високата оценка, а 5 - най-лошата. Именно работещите, оценени с петица, няма да получат и стотинка върху заплатата си.
Служителите с 1 ще вземат минимум 10% и максимум 14% отгоре. Получилите двойка ще имат увеличение между 8 и 12%. Тези, оценени с 3, ще вземат с 6-10% по-големи заплати. Служителите с 4 пък ще получат увеличение с 2-6%.
Всеки министър може да вдигне заплатата на служителя си с минимум процент, а не направо с 10% и така да се спестят пари във фонд "Работна заплата", които да се разпределят сред други съвестни служители, каза министърът на администрацията Николай Василев.
Искаме пари за язовири от Световната банка, информира още "Стандарт".
Десет язовира в България ще бъдат доизградени със средства от Световната банка и държавния бюджет до 5 г. Това прогнозира зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Димчо Михалевски.
Градежите ще бъдат по Черноморието и в землищата на Кюстендил, Перник и Ловеч. До 2 г. по морето ще бъдат изградени първите два язовира, тъй като там проблемът е най-наболял, каза още зам.-министърът.
17 язовира функционират в момента на територията на страната. До няколко седмици ВиК дружествата трябва да изработят програми с мерки за преодоляване проблемите във водоснабдяването.
Михалевски обеща, че министерството ще отпусне 900 хил. лв. за укрепване на свлачището в шуменския квартал "Дивдядово". До два месеца съоръжението ще бъде монтирано.
Кабинетът на съд за формална концесия, обявява "Монитор".
Ще обжалваме във ВАС решението на Министерски съвет, с което ни се предоставя концесията на морски плаж "Стамополу Перла" в Приморско, съобщиха от "ИТС 2005" - фирмата, собственик на известната резиденция "Перла".
Причината е, че на практика това е формална концесия и не получаваме нищо, защото срокът й изтича след няколко месеца - през януари 2008 г. Освен това ни задължават да платим над половин милион лева концесионни такси с лихвите за минали периоди, в които не сме ползвали плажа като истински концесионери, твърдят от "ИТС 2005".
Случаят с плажа на "Перла" уж получава развръзката си на 5 юли тази година с решение 449 на МС. То гласи, че на фирмата се предоставя концесия за 11 години.
Срокът й обаче влиза в сила със задна дата от 17 януари 1997 г. според МС, когато е осъществена приватизационна продажба на акциите на "ИТС 2005" на централизиран публичен търг. А това означава, че в разгара за лятото бъдещият концесионер ще се ползва от дългоочаквания си статут само до... 17 януари 2008 г.
Лихвата по потребителските кредити пада наполовина, съобщава още "Монитор".
Лихвата по потребителските заеми пада наполовина ако средно голямо предприятие сключи колективен договор за обслужване с някоя от големите банки у нас.
Лихвата по потребителските кредити в момента остава доста висока (между 16,99 и 9,84%), но тя може да падне до 7%, ако целият персонал на едно предприятие приеме да бъде обслужван само от една банка.
Лихвите падат с до 3% при отделните банки, ако кредитът е с "обвързана продажба". Банка ДСК намалява с 1% лихвата, ако кредитоискателят си отвори разплащателна сметка и с почти 2%, ако заплатата му се получава по разплащателна сметка в банката.
За "обвързана продажба" се смята дори и това, че кредитоискателят се е задължил да си разкрие разплащателна сметка за битов консуматив, например вода.
Размерът на плащанията по тази сметка може и да е минимален (5-10 лева), но банката води клиента като лоялен и му прави "реверанс" с 1% отстъпка от лихвата.
Наливат 1,1 млрд. лв. в БДЖ, пише "Новинар".
Български държавни железници (БДЖ) планират да инвестират 1,1 млрд. лв. до 2017 г. в подобряване на общото състояние на железницата, съобщиха от компанията.
Между 20 и 40% от тази сума ще бъде под формата на самофинансиране. Годишно са необходими по 260 млн. лв. за развитието на жп мрежата. Близо 1 млрд. евро пък трябват за модернизацията на влаковете, като за следващите три години планираната сума за инвестиции е около 500 млн. лв.
Всекидневно в БДЖ не достигат около 120 пътнически вагона. Заради този проблем компанията възнамерява до края на тази година да купи 100 вагона втора ръка за 20 млн. лв., които ще се изплатят за 10 години.
До края на 2009 г. БДЖ ще купи и 30 рециклирани спални вагона за 37 млн. лв., които трябва да поемат увеличения международен пътнически трафик.
Тадаръков изплати 56 проекта на земеделски производители, съобщава още "Новинар".
Всички служители във Фонд "Земеделие" ще подпишат декларация, че нямат роднини на работа във финансовата институция или нейните поделения, съобщи изпълнителният директор Димитър Тадаръков.
Мярката се предприема, за да се изключат корупционните практики. 56 проекта на земеделски производители бяха проверени и изплатени от Фонд "Земеделие" след забавяне от три месеца.
Проектите са били готови и одобрени за плащания по програма САПАРД, но липсваше оторизирано лице, което да ги подпише, за да бъдат изплатени. Около 6-7% от селските стопани са заявили, че стопанисват едни и същи площи.
Измамата е разкрита веднага чрез карта, направена от сателитни снимки, обясни Тадаръков. Според експерти дублирането на части от заявените площи било нормално в началото на приложението на системата за разпознаване на земеделските земи.
Дадоха летище Горна Оряховица на транспорта, съобщава още "Новинар".
Правителството отне от Министерството на отбраната управлението върху терените на летището в Горна Оряховица и го предостави на Министерството на транспорта под контрола на главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация".
Интересите за концесиониране на аеропорта и развитието му като карго летище са големи, съобщи преди време министър Петър Мутафчиев. В момента летището в Горна Оряховица е освободено от военни самолети и на него не се извършват полети от Военновъздушните сили.
Комплекси от затворен тип правят в малките градове, обяснява "Пари".
Жилищни комплекси с по неколкостотин апартамента се настаняват в покрайнините на големите градове. Тенденцията тръгна от София, където не са рядкост комплекси с по 400-500 жилища.
Спрягат Овчаров за шеф на надзорната комисия, пише още "Пари".
Бившият министър на икономиката и енергетиката, а сега редови народен представител от Коалиция за България Румен Овчаров, може да стане председател на бюджетната комисия, научил вестникът от депутати от управляващата коалиция.
По-ниските цени на роуминга влизат от октомври, съобщава още "Пари".
Мобилните оператори са подвърдили официално пред регулаторния орган готовновността си да въведат новите тарифи за разговори в чужбина от октомври т.г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!