П редседателят на Европейският парламент (ЕП) Ханс-Герт Пьотеринг призова да бъде определена единна позиция за преодоляване кризата на световните финансови пазари и увеличаване на прозрачността им.
"Като основа за международното сътрудничество и бъдещи споразумения с партньори от цял свят" Европейският съюз трябва да избере принципите на контрол и прозрачност на финансовите пазари, заявява Пьотеринг в интервю за в. "Нойе оснабрюкер цайтунг".
Той определи като "плашещи" мерките, обявени от САЩ за преодоляване на последствията от кризата на финансовите пазари, които предвиждат отговорността за ситуацията да бъде прехвърлена върху данъкоплатците.
Според Пьотеринг не бива печалбите да отиват в джобовете на единици, а загубите да се поемат от данъкоплатците.
Миналата седмица правителството на САЩ обяви извънреден пакет от мерки на стойност 700 млрд. долара за преодоляване на кризата, предизвикана първоначално от срива във високорисковото ипотечно кредитиране в САЩ.
Министерствата на финансите и централните банки на страните-членки, под ръководството на Европейската централна банка (ЕЦБ), готвят спешна програма от мерки за стабилизиране на финансовия и банков пазар в ЕС, съобщава днес лондонският вестник "Дейли телеграф", като се позовава на източници, запознати с резултатите от вчерашната видеоконференция на финансовите министри на водещи промишлени страни.
В най-скоро време, съобщава изданието, ЕС ще оповести свой план за справяне с финансовата криза. Европейският подход обаче ще бъде различен от американския, при който същността на мерките е държавата да купи обезценилите се ценни книжа от частни банки.
Според информации, разпространявани днес в лондонското Сити, ЕС планира да въведе по-строги мерки за контрол върху работата на финансовия и фондовия пазар. Освен това европейските мерки за оказване на подкрепа на банките преди всичко ще целят те да бъдат стимулирани да увеличават капитала си.
Германия не планира мерки за справяне с кризата
на международните финансови пазари по примера на САЩ, заяви министърът на финансите Пеер Щайнбрюк.
Според него състоянието на финансовия сектор във Федералната република не може да се сравнява с положението в САЩ.
Щайнбрюк направи изявлението си вчера след телефонна конференция, в която са участвали министрите на финансите на седемте страни с най-силно развита икономика и президентите на техните емисионните банки.
Според официалния говорител на германското правителство Улрих Вилхелм Берлин вярва, че отговорността за кризата и нейното развитие е различна. Според федералното правителство Германия не се нуждае от мерки срещу последиците от финансовата криза по примера на САЩ.
Федералната асоциация на германските банки обяви обаче, че е необходимо да се направи анализ "дали планът на САЩ няма да окаже отрицателно въздействие върху чуждестранните кредитни институции".
Франк-Валтер Щайнмайер, министърът на външните работи на Германия, в интервю за "Саарбрюкер цайтунг" критикува "лекомисленото боравене на някои банкери с парите на техните клиенти". Според него финансовият сектор се нуждае от общи правила, които биха позволили "обуздаването" на стремежа към печалба.
Според Ото Фрике, председател на бюджетната комисия на Бундестага, заради финансовата криза в бюджета на Германия за 2009 г. ще има дупка от минимум 5 млрд. евро.
"В крайна сметка предприятията и предприемачите ще имат по-малки печалби от очакваното. Това ще забави икономическия растеж, което пък ще намали данъчните постъпления, а това от своя страна ще доведе до намаляване на приходите на федералното правителство", твърди Фрике в интервю за днешния брой на вестник "Хамбургер абендблат".
Отговорните за кризата на световните финансови пазари трябва да бъдат наказани,
заяви френският президент Никола Саркози тази нощ в първата си реакция на последните сътресения в икономиката.
"Днес милиони хора по целия свят се страхуват за своите спестявания, за своя апартамент, за парите си в банките. Наш дълг е да им дадем ясни отговори", подчерта Саркози на церемония в Ню Йорк, на която присъстваха американски и френски бизнесмени.
"Кой е отговорен за това бедствие? Отговорните трябва да бъдат наказани и да им се потърси сметка", подчерта френският президент часове преди да говори пред Общото събрание на ООН.
Коментарите на Саркози му спечелиха симпатиите на членовете на бизнес общността, които платиха между 1,500 и 75 хил. долара всеки, за да видят как френският президент получава "хуманитарна награда" по време на гала вечеря.
Доларът поевтиня рекордно за ден вчера спрямо еврото, достигнало равнище от 1,48 долара, заради тревогите, предизвикани от плана за спасяване на финансовата система, който значително ще увеличи американския публичен дълг, предаде Франс прес.
Към 21.00 ч. по Гринуич еврото се разменяше за 1,4796 долара, в сравнение с 1,4476 в петък вечерта. Европейската валута стигна временно дори до 1,4866 долара - най-високата си стойност от 22 август, с което отбеляза и най-значителното си дневно поскъпване спрямо долара от създаването си през 1999 г., отбелязва АФП.
Основните индекси на водещите европейски фондови борси отчетоха понижение в началото на днешната търговия, предаде Франс прес.
Водещият индекс на Франкфуртската фондова борса DAX спадна с 0,26% до 6091,85 пункта спрямо 6107,75 пункта в края на търговията снощи.
Индексът CAC 40 на Парижката фондова борса се понижи с 0,62% или 26,29 пункта до 4197,22 пункта.
Индексът на Лондонската фондова борса FTSE-100 изгуби 0,08% или 4,17 пункта и спадна до 5232,09 пункта.