Г лавното мюфтийство възнамерява да построи поне 5-етажна джамия в столичния квартал "Малинова долина". Това обяви пред БГНЕС говорителят на мюсюлманското вероизповедание Хюсиен Хафъзов.
В момента мюфтийство има закупени 27 декара земя, от които 7 са отчуждени в обществена полза. Според скиците на района, от 20-те декара могат да се застроят 60%, като допустимите етажи са три.
Нашето желание е те да бъдат поне пет, заяви обаче Хафъзов. Категоричното мнение на Главното мюфтийство е всичките сгради да бъдат по-високи от предварително разрешените.
Според изготвения проект в "Малинова долина" трябва да изникнат джамия, библиотека, сграда за Висш ислямски институт, мъжко и женско общежитие, административни помещения и вероятно закрити търговски площи.
Планирано е след нанасянето на Висшия ислямски институт в новата сграда да бъдат предприети стъпки за акредитацията му като висше учебно заведение.
Един от проблемите, заради които отидохме при кмета Бойко Борисов беше, че документацията, която сме внесли в район "Студентски" е била прехвърлена в Столичната община, обясни Хафъзов.
Според него действията на районния кмет "не са редни и нормални в такива случаи". Главният мюфтия поиска от Борисов одобрението за стартирането на проекта, въпреки че
идеята предизвика истинска вълна от недоволство в квартала и страната
Идеята за строителството на мюсюлманския център в София е лансирана през 2001 г. на форум на организацията Ислямска конференция. Тогава председателят на Висшия мюсюлмански съвет и настоящ главен мюфтия Мустафа Хаджи заяви, че софийската джамия е недостатъчна за нуждите на столичните мюсюлмани, голяма част от които са пришълци от страната.
Непосредствено след мероприятието частни дарители от ОАЕ, други арабски страни и султанът на Оман превеждат средства на Научно-изследователския център за ислямска история, изкуство и култура към организацията Ислямска конференция със седалище Истанбул. Председател на този център е турският гражданин Екмеледдин Ихсаноглу.
Първият транш от средствата - 500 хил. щатски долара, са преведени на Главното мюфтийство. С част от тях е закупен теренът в "Малинова долина".
Според статистиката на мюфтийството броят на мюсюлманските храмове в страната е 1457, като 1217 от тях са джамии, а месчитите (малки молитвени домове) са 240.
От 1989 г. до края на 2007 г. са построени общо 323 джамии. 56 са напълно нови, като са построени там, където до момента не е имало джамия. Възобновените джамии са 267.
По оценки на главно мюфтийство общият брой на мюсюлманите в стараната е 1,5 млн. Те се съмнявали в официалната статистика, според която изповядващите исляма у нас са около 900 хил. По тази причина във мюфтийството вярвали повече на цифрите на имамите в страната.
Проверка на БГНЕС е установила, че според турските закони в дадено населено място се изгражда джамия, ако в него живеят минимум 30 хил. души мюсюлмани. Към градежа на втора джамия се пристъпва, ако в съответното място живеят над 60 хил. мюсюлмани.
У нас на 2700 християни се пада една църква, а на 2700 мюсюлмани - три джамии
Простите сметки показват, че гъстотата на джамиите у нас е приблизително три пъти по-голяма от тази на църквите и 30 пъти по-голяма, отколкото на джамиите в южната ни съседка.
Строежът бе обсъден с кмета Бойко Борисов още преди седмици. Тогава той обеща да разговаря с главния архитект на София Петър Диков и кмета на община "Студентски град" за проекта за просветния център.
Макар да не се ангажира с посочването на конкретен срок за издействане на разрешителното, Борисов подчерта, че ако искаме да не допуснем проникване на ислямски фундаментализъм и фанатизъм в България, мюсюлманите у нас трябва да могат да готвят своите имами така, че те да изповядват традиционния ислям.
Мустафа Хаджи, отрече да има информация за дошли от Турция фундаменталисти, но подчерта, че ислямският център би бил противовес на евентуални такива влияния. Според главния мюфтия центърът е "за свещенослужители и като цяло за хора, които да обяснят традиционния ислям на мюсюлманите в България и по този начин да бъдат гарант против навлизането на чужди идеи или чужди проповедници".
Сигнали свързани с "ислямизацията на България" подаде вчера лидерът на партия "Ред законност и справедливост" Яне Янев на срещата си с главния прокурор Борис Велчев.
По данни на Янев първите 500 хил. долара за строежа са преведени на мюфтийството, но той подозира, че източник на финансирането не са светски организации, а ислямистки групировки.
За "спящи клетки" в Родопите във връзка със строителството на джамии и дейността на техните настоятелства е сигнализирал още Янев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!