Гърция е абсолютният шампион в тазгодишната акция „Часът на Земята", организирана от Световния фонд за дивата природа (WWF). В световен мащаб се включиха над 4000 населени места от 88 държави в 25 часови зони.
На 28 март точно в 20.30 ч. угаснаха светлините на Акропола, Олимпийския стадион, сградата на гръцкия парламент, на храма на Посейдон на нос Сунион. В мрак потънаха Бялата кула, символ на Солун, и най-дългият висящ мост, който съединява п-в Пелопонес с континентална Гърция.
В инициативата участваха общо 483 градове и общини в страната, над 100 предприятия и 463 училища.
У нас в „Часът на Земята" официално се включиха 42 града. Бяха изгасени светлините на известни сгради и забележителности, само в столицата в мрак потънаха над 45 ключови сгради.
Сред тях бяха НДК, Националната галерия за чуждестранно изкуство, Софийският университет, Националната опера и балет, Народната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий". Пред Народния театър имаше концерт на свещи и без озвучаване.
Според официалната информация на ЧЕЗ, цитирана от WWF България, консумацията на електричество по време на „Часът на Земята" (EarthHour.org) в София е спаднала с около 22 мегавата. Това е еквивалентът на изгасването на около 370 хил. стандартни електрически крушки от по 60 вата.
Данните показват, че в кампанията в столицата са се включили приблизително между 60 и 90 хил. домакинства.
Министърът по европейските въпроси Гергана Паси, която беше патрон на инициативата у нас, коментира резултатите в България като успех.
"Данните ще бъдат обобщени, вероятно ще се появят и коментари как големи обществени сгради са останали осветени, въпреки заявката си да се включат в кампанията. По-важното е, че три седмици имахме възможност да информираме за нуждата от опазването на природата, за заплахата от глобалното затопляне, за отговорността на хората, които днес вземат глобалните решения за глобалното бъдеще...
Хората загасиха лампите си, разменяха си информация, апелираха един към друг да се присъединят към инициативата. Този факт носи надежда", каза тя.
Европейските институции в Брюксел също се включиха в инициативата и всички светлини в сградите бяха изгасени. Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун нарече „Часът на Земята" начин хората по света да отправят ясно послание, че искат действия във връзка с климатичните промени.
От WWF коментираха, че целта на инициативата не е била да се реализира икономия на електричество, а хората да покажат, че трябва да се направи нещо повече за промените в климата, както и да започне дебат по проблема.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!