Д омати, патладжани, краставици, тикви - кошницата на Юкио Оки е пълна със зеленчуци, които е набрал току-що от покрива на жилищен блок в Токио. Той се е превърнал се в място за отглеждане на селскостопанска продукция, подобно на покривите на много други жилищни кооперации в японската столица.
Оки е представител на веригата супермаркети "Мацуя", която експлоатира обработваема площ върху жилищен блок в Гинза, един от шикозните квартали на Токио.
Изправен пред проблеми, присъщи за всеки мегаполис - умножаващия се многократно ефект от глобалното затопляне, страховете за безопасността на храните, безработицата - Токио подтиква фирмите и учрежденията да започнат да отглеждат селскостопанска продукция по този начин.
Губернаторът на мегаполиса Шинтаро Ишихара насърчава собствениците на жилищни сгради да покриват покривите си с овощни градини, за да се борят с феномена "градски остров на затоплянето", който прави особено драстично глобалното затопляне в големите градове.
Освен дейността на хората (колите, парното отопление, климатиците и др.), която е източник на топлина, асфалтът на пътищата и стъклата на блоковете улавят слънчевите лъчи и също повишават градската температура.
Сред проектите за борба с този феномен е отглеждането на сладки картофи върху кооперация, извършвано от филиала на телекомуникационната група Ен Ти Ти.
"Сладките картофи растат много добре в суровата среда на покривите, огрявани от безпощадното слънце и брулени от силните ветрове", твърди Масахиро Нагата от отдела по околната среда на филиала на телекомуникационната група.
Температурата, измервана на бетонни покривни плочи, е с 27 градуса по-висока, отколкото върху площите от покрива, покрити от големите листа на сладките картофи, показва проучване на компанията.
Тези сладки картофи успокояват потребителите в Токио, притеснени за произхода на храната. Япония внася 60% от храните и напитките, които консумира.
Японците са действително много загрижени за безопасността на храните, още повече, че няколко случая с внесени опасни продукти, главно китайски, разразиха скандали през последните няколко месеца.
Филиалът на Ен Ти Ти иска да отглежда селскостопанска продукция не само върху покривите на жилищните сгради, а върху училищата, като се надява този бизнес да се разрасне из цялата страна.
Освен положителното за околната среда въздействие, овощните градини в градовете позволяват да се създадат неочаквани работни места за безработни граждани.
Трудовата борса за временна заетост "Пасона груп" например откри стопанство, този път под земята, и разполага с шест вътрешни ферми, които имат вид на лаборатории.
Там тя отглежда зеленчуци, но също ориз и цветя, при подходящите условия - температура, влажност и светлина.
"Искаме да насърчим японското селско стопанство, като накараме младите хора да работят в него с ентусиазъм", обяснява Саяка Итами, началник на отдела за развитие на трудовата борса.
Фирмата се надява да създаде нов вид работни места за младите японци и да започне да ги предлага на трудовия пазар.
Един от тях - 31-годишният Томохиро Китацава, е започнал работа в подземна ферма във финансовия квартал Отемачи, след като в продължение на няколко години се е занимавал с други дребни дейности. Сега той отглежда салати.
Бившото подземие на една банка - неговото ново работно място - е превърнато в зелено, топло и влажно кътче.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!