Ка адската генерал-губернаторка Микаел Жан хапна сурово сърце на тюлен в знак на солидарност с ескимосите инуити, за които ловът на тюлени е част от многовековните им традиции.
Самото име "ескимос" произлиза от думата ескимасен, която означава "хора, които ядат сурово месо".
На инуитски празник в Ранкин Инлет, в полярната територия Нунавут, представителката на британската кралица отряза с традиционен за коренните жители нож парче от туловището на убит тюлен.
Жан, която е хаитянка по произход, помогна и в изкормването на бозайника, преди да вкуси от сърцето му. "Много е вкусно. Като суши е и е много богато на протеини", възкликна със задоволство тя.
Мери Саймън, националната лидерка на инуитите, приветства жеста на генерал-губернаторката. Канадски природозащитници обаче го определиха като най-малкото "неуместен и срамен" в контекста на международния спор за лова на тюлени.
Те използваха думи като "неандерталка" и "кръвожадност", за да опишат случилото се.
"Това са древни практики, които са част от живота на инуитите. Който не може да разбере това изобщо няма връзка с реалния живот", оправда се Жан.
В природозащитната организация ПЕТА (People For The Ethical Treatment Of Animals, Хора за етично отношение към животните) обаче смятат тъкмо обратното.
"Нашата кампания не е насочена към ограничаването на лова сред коренните жители, който съставлява една много малка част от унищожаването на тюлените в Канада.
Ние искаме да спрем масовото им избиване с комерсиална цел, търговията с кожи на бебета тюлени, използването им в модната индустрия, продажбите им на руския и китайския пазар", обясниха природозащитниците.
Това обаче не означава, че организацията подкрепя жеста на Жан. ПЕТА го сравни с "участие в побой над жени от Близкия изток, защото това е част от традициите в региона".
С действието си Микаел Жан пренебрегна европейския вот по-рано този месец за налагането на забрана върху тюленови продукти поради особената жестокост при лова на животните. Европейският комисар по околната среда Ставрос Димас отказа да коментира случая, който за него бил "твърде странен за обяснение".
В началото на май Европейският парламент забрани вноса и продажбата на продукти от тюленово месо. Изключение се прави за традиционния инуитски лов. Въпреки това канадските ескимоси изразиха опасение, че решението на ЕП ще ги лиши от пазар и ще им навреди икономически.

Източник:
ЕПА/БГНЕС