Институтът по геодинамика в Атина следи с голямо внимание "необичайното" развитие на сеизмичната активност в североизточната част на Егейско море между турския бряг и гръцките острови, посочи пред "Франс прес" гръцкият сеизмолог Василис Карастатис по повод земетресението с магнитуд 5,9 по скалата на Рихтер, което разтърси в петък турския град Измир.
Заради труса един човек почина от сърдечна криза, а 37 души бяха ранени, след като скочили в паника от прозорци и балкони.
Земетресението, което бе усетено силно и на близките гръцки острови Самос, Лесбос и Хиос, бе предшествано в понеделник от три други с подобен магнитуд с епицентър в Егейско море.
Явлението е необичайно и не влиза в рамките на сеизмичната активност на района, който средно регистрира по едно земетресение от такъв мащаб годишно, отбелязва гръцкият учен.
Друг сеизмолог от института в Солун - Костас Папазахос, призова Гърция да се подготви за продължение на тази засилена сеизмична активност.
Местните власти поискаха от Генералния секретариат за гражданска защита експерти, които да проверят земетръсната устойчивост на обществените сгради, специално на училищата и болниците.
Според министерството на културата последното земетресение е предизвикало малки щети на някои експонати от археологическия музей в Лесбос, който е бил затворен превантивно.
По-рано през седмицата един от най-известните сеизмолози у нас проф. Рангел Гюров предупреди, че у нас съществува заплаха от голямо земетресение, което е най-вероятно да се случи по оста София-Благоевград-Петрич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!