Катарската телевизия "Ал Джазира" (Aljazeera.net) показа кадри на заложниците, на които двамата бяха оковани в белезници, информира БНР (BNR.bg).
Похитителите поставят ултиматум на американските сили да освободят всички иракски затворници в рамките на 24 часа, но не указват откога тече този срок. Предполага се, че ултиматумът започва да тече от часа на излъчването на записа. (Вж. видео в Euronews.net).
Лидерът на групировката се смята от САЩ за заподозрян №1 в поредица кървави атентати, извършени в Ирак след падането на Саддам Хюсеин, както и в убийствата на отвлечени чужденци.
Двамата българи са Ивайло Красимиров Кепов от град Бобошево и Георги Василев Лазов от Благоевград, уточнява Би Ти Ви (bTV.bg).
Зад тях на излъчения видеозапис стоят трима въоръжени маскирани мъже, а на стената отзад се вижда знамето на терористичната групировка, чието име в превод означава "Монотеизъм и джихад".
Видеокасетата била получена в телевизията вчера. На записа един от мъжете чете изявление, но гласът му не се чува. Исканията на похитителите бяха прочетени от телевизионния говорител на "Ал Джазира".
Същата групировка пое отговорност за обезглавяването през май на американския предприемач Ник Бeрг, както и на южнокорейски преводач в края на юни.
Българите са били изпратени на работа в Ирак от благоевградската спедиторска фирма "Димитрова-Стоименов - Грация-Ева". Близките им вече са информирани за случилото се.
Шофьорите са заминали за Ирак с автовози на 18 юни, като трябвало да разтоварят стари коли на иракско-сирийската граница, но вместо това са ги разтоварили в Мосул. Собственикът на спедиторската фирма Иван Стоименов разговарял за последен път с тях преди около седмица, когато още се намирали на границата. Двамата трябвало да се завърнат у нас на 5 юли, допълва БНР.
Друг български шофьор, от СО МАТ, бе убит при нападение в Насирия в началото на април.
България няма да променя външната си политика заради похитители, заяви за Би Ти Ви министърът на външните работи Соломон Паси. След полунощ в той свика спешно кризисен щаб във Външно.
Не могат да бъдат дадени гаранции за положителен изход от кризата, допълни Паси пред БНР.
"Във всеки случай ние нямаме никакво намерение да се поддаваме на диктат и на шантаж. България е солидна държава, България е предсказуема държава, с предсказуема външна политика и по никакъв начин не бихме могли да очакваме заради една или друга частна групировка да променим външната си политика", категоричен бе първият дипломат.
Похитителите не са влизали в контакт с българските власти, каза още външният министър. По думите му позицията на българското правителство по кризата е, че то ще очаква да бъде потърсено от похитителите.
"Нямаме никаква гаранция, че няма да проявяват и в бъдеще интерес към български граждани, но точно в това е и смисълът на нашата външна политика. Ние сме длъжни да водим борба срещу международния тероризъм, така че тя да доведе до успешен край. Разбира се, искам да предупредя и всички други български граждани, които в бъдеще имат намерение да пътуват в Ирак, че това е много опасно", заключи Паси.
Посланикът ни в Ирак е уведомен за случилото се; информирана е и посланик Елена Поптодорова в САЩ, която поддържа връзка с Държавния департамент.
Говорителят на МВнР Гергана Грънчарова заяви, че са информирани и посланиците ни във всички държави, граничещи с Ирак.
От министерството призовават българите да ограничат до минимум посещенията си в Ирак.
За инцидента съобщава и Би Би Си, като уточнява, че страната ни има 485 души контингент в състава на коалиционните сили, които служат заедно с украинците под полско командване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!