Гробище за делфини
Заливът между Китен и Лозенец е сред местата, където най-често изплуват мъртви делфини   
Източник: Иван Бедров

Когато прекосявате дюните, за да стигнете до плажа на "Корал", едва ли знаете, че под краката ви са погребани десетки делфини.

Звучи зловещо, но е факт.

През последните няколко години заливът, който се намира между Лозенец и Китен, стана популярен не само като място за къмпинг и каране на сърф.

Буквално през десетина дни вълните изхвърлят на брега мъртви делфини. Обикновено това става рано сутрин и спасителите са първите, които откриват животните.

"За да не се занимаваме с цялата тази глупост, да се обадим на 112, да чакаме полиция, която не идва, след това да чакаме РИОСВ, които нямат пари за гориво, за да дойдат от Бургас, затова ние по бързата процедура действаме", разказва наемателят на плажа Атанас Русев. (вижте разказа му във видеото)

Неписаното правило тук звучи така: ако делфинът няма следи от насилие, зарови го преди да се събудят туристите.

"Така поне ще си е погребан там, където е живял и няма да мине през целия този ад на бездействието на институциите". Никой не знае колко точно са умрелите делфини по българското черноморие.

Преди дни Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Бургас съобщи, че за тази година броят им е 68, а само през месец август били открити 30 мъртви делфини.

Преди месец обаче инспекцията съобщи, че броят е 59. Елементарната сметка показва, че поне 20 делфина някъде са се изгубили в статистиката.

"Има много мъртви делфини, за които нищо не е направено - даже не са записани никъде. Миналата година казаха, че по цялото Черноморие са 25, а те само на нашия плаж бяха толкова", коментира Атанас Русев.

Според РИОСВ – Бургас Черно море изхвърля все повече мъртви делфини. Това било констатирано и по бреговете на Румъния, Турция и Гърция. Причините са основно три – проблеми при ражданията, климатичните условия и... рибарите.

Намаляващата риба в Черно море увеличава конкуренцията между хората и делфините. Често бозайниците преследват мрежите на рибарските кораби или се оплитат в тях. Това обяснява случаите на изхвърлени делфини с отрязани крайници. Какво друго се случва в морето можем само да предполагаме.

И това лято обаче вълните изхвърлиха делфин с големи сини петна, с няколко правоъгълни дупки, с отрязан преден десен крайник. След като престоява денонощие на плажа на "Корал", делфинът е заровен от общината.

Чак след намесата на медиите, идват представители на РИОСВ, които изравят животното от пръстта, за да направят оглед.

"Заключението на експертите е, че няма видими външни следи от насилствена смърт“, гласи официалното съобщение на инспекцията. Миналата година морето изхвърли тук делфин с огнестрелни рани. Заключението на експертите беше, че това са следи от рибарски куки. Това е и единственият случай, който стигна до прокуратура.

Край Черноморец бяха открити застреляни делфин и малкото му. Били се удавили. Дори земеделският министър Мирослав Найденов призна преди година, че рибари е "възможно да са се саморазправили". Но не последваха по-решителни действия.

Причиняването на жестокост или умишлено умъртвяване на гръбначни животни е престъпление според българския Наказателен кодекс. Законът за биологичното разнообразие пък предвижда глоби до 5000 лв. за физическо и до 10 000 лв. за юридическо лице при посегателство срещу делфини. Въпреки това наказани няма.

Тя: - Каква е разликата между харчене и инвестиция? Той: - Ако ти купиш нещо - е харчене. Ако си купя аз - е инвестиция.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кремъл: Няма нареждане от Путин за удължаване на великденското примирие

Кремъл: Няма нареждане от Путин за удължаване на великденското примирие

Свят Преди 2 часа

Срокът на примирието изтича днес в полунощ

<p>Киселова поздрави ансамбъла за златото в многобоя на Световната купа</p>

Киселова поздрави ансамбъла за златото в многобоя на Световната купа в Баку

Свят Преди 2 часа

Тя заяви, че победата на ансамбъла е донесла голяма радост не само на почитателите на художествената гимнастика в България, но и на всички българи

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Свят Преди 3 часа

Властите смятат, че зад убийството стои личен мотив

Великденското примирие между Киев и Москва се превърна в дипломатически фарс

Великденското примирие между Киев и Москва се превърна в дипломатически фарс

Свят Преди 4 часа

Очевидният провал на примирието подчертава колко трудно ще бъде за Тръмп да реализира своята амбиция да постигне траен мир в конфликта

<p>Слънчев Великден: Къде беше най-топло в празничната неделя&nbsp;🌞</p>

Слънчев Великден: Къде беше най-топло в празничната неделя

България Преди 4 часа

Максималните температури са между 20° и 25°

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

Свят Преди 5 часа

По-късно грешката беше поправена

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Любопитно Преди 5 часа

За Даниел участието му в Hell’s Kitchen е било нещо различно и ново

<p>Най-смъртоносната инфекциозна болест се разпространява във Великобритания</p>

Скок на случаите на туберкулоза във Великобритания

Свят Преди 5 часа

Повишаването на броя на случаите вероятно се дължи отчасти на прекъсванията в медицинското обслужване по време на пандемията COVID-19

Четири медала за България от СК по художествена гимнастика в Баку

Четири медала за България от СК по художествена гимнастика в Баку

България Преди 6 часа

Николова се класира втора на финала на бухалки, а ансамбълът завърши на трето място на финала с три топки и два обръча

<p>Израелски въздушни удари предизвикаха кръвопролития в Газа</p>

Израелски въздушни удари взеха жертви в Газа

Свят Преди 6 часа

Нетаняху се зарече да продължи войната и да върне у дома останалите заложници, държани в Газа

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Свят Преди 6 часа

10 000 страници с документи, свързани с убийството на Кенеди, бяха публикувани в като част от разсекретяването на националните архиви

<p>Камбанен звън срещу авторитаризма</p>

Стотици хиляди на протест срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 6 часа

"Бог постави Тръмп на власт", заяви контрапротестиращ

Здравословен козунак - мисията възможна

Здравословен козунак - мисията възможна

Любопитно Преди 7 часа

Вижте как да си го приготвите:

Политика на ръба: Орбан предизвиква ЕС в най-напрегнатия момент

Политика на ръба: Орбан предизвиква ЕС в най-напрегнатия момент

Свят Преди 8 часа

Из цяла Унгария се появяват плакати с послание: „Да не им позволим да решават вместо нас“

Изчезнали завинаги от киното: Звезди, изоставили кариерата си поради нелечими болести

Изчезнали завинаги от киното: Звезди, изоставили кариерата си поради нелечими болести

Любопитно Преди 8 часа

Те напуснаха Холивуд поради сериозни здравословни проблеми.

Русия обвини Украйна в повече от хиляда нарушения на великденското примирие

Русия обвини Украйна в повече от хиляда нарушения на великденското примирие

Свят Преди 9 часа

Министерството на отбраната съобщи, че в съответствие със заповедта на Путин „всички войскови групировки в зоната на специалната военна операция строго съблюдават режима на примирие“