Тексаските учени предупреждават, че след като завърши работата по разшифроването на генома, някои специалисти биха могли да създадат по-смъртоносен вариант на този вирус, от който да се възползват терористите. Ето защо сътрудниците на Тексаския университет са поискали да се координира работата на генетици, епидемиолози и специалисти по международно право, за да се избегнат подобни "случайности". Учените са поискали засилване на мерките за сигурност в лабораториите, увеличаване на запасите от лекарства срещу грип, както и да се отдели повече внимание на разработването на нови ваксини.
Вирусът на грипа се разпространява много лесно - той може да бъде пренесен от птици, плъхове, свине, а заради краткия инкубационен период е почти невъзможно да бъде предпазено населението, опасяват се учените. Според статистиката само в САЩ годишно от грип умират приблизително 20 хиляди души.
Други специалисти обаче не са съгласни с американските си колеги. Според проф. Джон Оксфорд, вирусолог в лондонското медицинско училище "Кралица Мери" обяснил пред Би Би Си, че даже да стане ясно, защо вирусът от 1918 г. е бил толкова смъртоносен, тази информация не може да послужи за създаването на биологично оръжие. За тази цел ще са нужни много сложни и продължителни изследвания, както и значителен брой специалисти, които да се занимават с тази задача, твърди професорът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!