О позиционната "Гражданска платформа" на Доналд Туск печели състоялите се вчера парламентарни избори в Полша.
Либералната партия е получила 41,2% от гласовете и печели 250 от 460-те места в парламента.
Управляващата партия "Право и справедливост" на премиера Ярослав Качински е получила 32,2% от гласовете или 166 места в новия парламент. На трето място е "Левица и демократи" (ЛиД) на бившия президент Александър
Квашневски с 13% от гласовете или 52 места, следван от Полската селска партия. Тя е най-вероятният коалиционен партньор на "Гражданска платформа", която печели 9,2% от гласовете и ще има 35 места в парламента.
Рекорден брой избиратели са участвали в изборите - 55,3%, което е значително повече, отколкото преди две години, когато само 40,5% от имащите право на глас отидоха до избирателните секции.
Благодаря на всички помогнали да върнем надеждата на поляците, каза Туск, приветстван от своите поддръжници.
Премиерът Ярослав Качински призна своята загуба и поздрави Туск с победата: "Желая много успехи на Доналд Туск и го поздравявам".
"Гражданска платформа" може би ще бъде първата партия след падането на комунизма през 1989 г., която ще спечели мнозинство в Сейма.
Въпреки че Ярослав Качински загуби премиерското кресло, неговият брат близнак Лех Качински остава държавен глава до 2010 г.
Изборните резултати вероятно ще бъдат посрещнати с облекчение от някои съседи на Полша. Гражданска платформа обвиняваше често братята Качински, че са навредили на имиджа на страната, заради обтягането на връзките с Германия и останалата част на Европейския съюз, особено във връзка с реформирането на организацията.
Близнаците също така бяха твърди привърженици на разполагането на елементи на американската противоракетна отбрана на територията на Полша, което значително усложни отношенията с Русия.
Председателят на парламентарния комитет на "Гражданска платформа" Богдан Здроевски вече заяви по телефона за Ройтерс, че "полските войски трябва да се изтеглят от Ирак през 2008 г., защото нашата мисия е вече завършена".
Той отбеляза, че дясноцентристката партия ще прекрати водещите се преговори със САЩ за разполагане на система за противоракетна отбрана на територията на Полша, докато Вашингтон не предложи достатъчни гаранции за сигурност.
В навечерието на предсрочните избори лидерът на "Гражданска платформа" Доналд Туск заяви в обширно интервю за агенция "Новости", че полската мисия в Ирак трябва да приключи възможно най-скоро. "Ние много сериозно се отнасяме към нашите съюзнически задължения към САЩ, но не виждаме необходимост да удължаваме още присъствието на нашите войски в Ирак", подчерта той.
Засягайки отношенията на САЩ, Туск каза още: "Те и за в бъдеще ще носят партньорски характер. И ние бихме желали, това да бъде стратегическо партньорство и САЩ да бъдат гарант на нашата сигурност".
Говорейки за възможното разполагане на американски бази на противоракетната отбрана в Полша, лидерът на "Гражданска платформа" заяви, че Полша желае да бъде "елемент от стабилна система за сигурност".
"И от гледна точка на поляците, тази система за сигурност трябва да включва и Русия. В този смисъл Варшава повече от всеки друг е заинтересувана отношенията между нашите страни да бъдат най-добри", добави той.
"Когато спорят за разполагането на американски бази на противоракетната отбрана в Полша, аз много бих желал хората в тази част на света да повярват, че общата сигурност и мир в тази част на Земята са в интерес и на Русия, и на Полша, на цяла Европа и САЩ", каза Туск.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!