Е вропейският съюз заплашва САЩ с въвеждане на визов режим за американските дипломати от 1 януари 2009 г., ако страната не осигури свободно влизане на граждани от държавите членки на ЕС, съобщи представител на Европейската комисия.
ЕС неочаквано втвърди позицията си по време на преговорите със САЩ за изработване на нови правила за визовия обмен.
"Не бе осъществен осезаем напредък въпреки всички усилия на ЕК и отделните европейски държави. Гражданите на 12 страни членки на ЕС продължават да имат нужда от визи при пътуване до САЩ.
Затова ЕК ще предложи ответни мерки, включително възстановяване на визите за американци с дипломатически и служебни паспорти от 1 януари 2009 г., ако не бъде постигнат напредък", се казва в официално изявление на комисията.
Решението на администрацията на Джордж Буш да подпише отделни визови споразумения с част от бившите комунистически държави, а не с ЕС, което бе взето по-рано тази година, създаде напрежение.
"Неприемливо е граждани на някои трети страни да могат да пътуват свободно до ЕС, докато част от нашите граждани не могат да влязат без визи до тези държави", коментира европейският комисар за правосъдието и сигурността Жак Баро.
От Вашингтон обявиха, че могат да разрешат на съответните държавите да станат част от безвизовата програма само ако имат необходимите стандарти за сигурност и емиграция.
Гражданите на повечето от по-старите членки на ЕС не се нуждаят от американски визи, но това не важи за 11 от 12-те бивши социалистически държави, които се присъединиха към съюза през 2004 и 2007 г., както и за Гърция.
ЕК обяви, че санкции могат да бъдат въведени и спрямо Сингапур и Япония, ако те не предоставят свободно пътуване на всички европейски граждани. Постигнат е значителен напредък с Канада, която през последните 10 месеца е разрешила безвизово влизане за граждани на шест държави от ЕС. Израел, Малайзия и Парагвай са премахнали визовите изисквания за всички от съюза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!