Стремежът на Македония за влизане в ЕС и НАТО преживя тежък удар след като предсрочните парламентарни избори в страната преминаха с жертви, насилие и инциденти.
Това е главната оценка на повечето западни вестници, които подчертават, че при насилието по време на изборите - главно в албанските региони, загина един човек, а други девет бяха ранени.
"Един човек загина, а други девет бяха ранени при престрелки по време на гласуването, което се смяташе за тест за демокрацията в Македония, желаеща да стане член на европейското семейство", пише "Ню Йорк таймс".
Вместо да покаже, че е готова за ЕС, Македония отново доказа, че е проблематичното дете на Балканите, пише вестникът.
Денис Макшейн, бивш министър по европейските въпроси в правителството на Тони Блеър, който присъства в Скопие като наблюдател на Съвета на Европа, казва за "Ню Йорк таймс", че гласуването няма да има легитимност, ако не се проведат нови избори.
"Това гласуване е трагедия за онези, които подкрепят европейското и евроатлантическото бъдеще на Македония.
Никой не може да състави правителство въз основа на избори, при които полицията пълнеше избирателните урни и хулигани нападаха избирателните секции", казва Макшейн.
Кръвопролитието е повод за срам в балканската държава, която се надяваше на безукорни избори, за да докаже готовността си за приемане в ЕС и НАТО, пише френският "Либерасион".
Надеждите на Македония за бързо влизане в НАТО и ЕС претърпяха сериозен удар, след като парламентарните избори бяха съпроводени от насилие, пише "Дейли телеграф". Изданието допълва, че поради инцидентите бяха затворени около 20 избирателни секции.
Говорителят на европейската дипломация Хавиер Солана и посолството на САЩ в Скопие изразиха безпокойство от насилието в Македония и призоваха към сдържаност, пише френският в. "Журнал дю диманш". Очаква се скоро да се произведе повторно гласуване и този път Македония повече няма право на грешка, посочва изданието.
Представителят на ЕС в Македония Ерван Фуере предупреди, че Брюксел внимателно ще проследи протичането на изборите, преди да определи дата за започване на преговори за присъединяване с Македония. Заплахата е почти неприкрита, отбелязва "Журнал дю диманш".
"Файненшъл таймс" цитира западен дипломат, който посочва, че проявите на насилие са виновни двете албански партии в Македония - Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) и Демократичната партия на албанците (ДПА).
Според дипломата това насилие "се е мътело от седмици", отбелязва вестникът.
За Македония това е най-лошият възможен момент за изборни нередности, пише в. "Интернешънъл хералд трибюн". Страната опитваше да подобри позицията си през Запада след редица неотдавнашни проблеми.
През април Гърция блокира стремежа й към НАТО заради спора за името Македония, както се назовава и една гръцка провинция. Атина настоява Македония да бъде известна с названието Бивша югославска република Македония (БЮРМ), отбелязва вестникът.
Заради спора за името Гърция може да блокира и стремежа на Македония за влизане в ЕС, отбелязва френският в. "Монд".
"Това са най-лошите избори в цялата ни история като независима държава. За това отчасти е виновен и Западът, защото в миналото не бе достатъчно твърд и си затваряше очите пред прояви на насилие в минали избори", казва Биляна Ванковска, преподавател по политология в университета в Скопие, цитирана от "Ню Йорк таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!