В рамките на следващия месец 1000 жители на град Сливница и с. Алдомировци, предимно хронично болни, ще получат своите електронни здравни карти, разработени от ICW и Контракс. Те ще бъдат раздавани от техните общопрактикуващи лекари при регулярните им месечни прегледи. Самите пациенти са предложени за участие от техните лични лекари, включени в проекта.
Всяка карта има микропроцесор, на който са записани паспортните данни на пациента, издател, номер на картата и сертификат за сигурност (подобие на електронния подпис). Чрез тях автоманично ще се проверява здравноосигурителния статус и принадлежността на пациента му към списъка на лекуващия лекар. Допълнително ще се записва и информация за електронни рецепти, с които ще се предписват лекарствата, заплащани напълно или частично от здравната каса.
В момента се провеждат тестове на системата, които трябва да приключат до месец. Едновременно с това лекарите и фармацевтите се обучават от специалисти на ICW и Контракс. През септември ще започне реалното използване на картите и ще стартира на практика издаването на първите за България електронни рецепти. Чрез тях НЗОК ще може автоматизирано да прави справки за отпуснатите медикаменти и изразходваните за тях средства, както и да проследява заболеваемостта сред обхванатите пациенти.
За първите шест месеца на проекта е изградена изцяло инфраструктурата и са разработени, специфичните софтуерни продукти, необходими за функционирането й. Всички практики и аптеки са оборудвани с компютри. Здравните специалисти и фармацевтите в Сливница, както и експертите в НЗОК са свързани чрез надеждна и защитена мрежа, използвана само от тях. Мрежовите комуникационни устройства, защитните стени (firewall) и базирани на IP телефонни комуникации са предоставени от Cisco.
ICW, която е основен системен интегратор в проекта, адаптира своите софтуерни решения, приложени до момента в Германия и Австрия, към спецификата на българската здравна система. Набор от програмни средства SDK (SoftwareDevelopmentKit), разработени от компанията, дава възможност за интеграция между системата и софтуерните пакети, използвани от общопрактикуващите лекари и фармацевтитe. По този начин става възможен обменът на данни между специализираната програма „Хипократ" на Контракс, фармацевтичните програми „Аптека Експерт" на Либра АД и „Фарма Стар" на AS Systems, пренасяни през инфраструктурата на ICW.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!