Бившият главен прокурор на трибунала на ООН за военните престъпления в бивша Югославия Карла дел Понте твърди в своята книга "Госпожа прокурор", че ЦРУ е попречило на ареста на основните виновници за геноцида в Сребреница Радован Караджич и Ратко Младич.
Според нея шефът на американската тайна служба Джордж Тенет обещал помощ за издирването на двамата, но по-късно станало ясно, че пречи на тяхното преследване.
Тя разкрива, че Младич и Караджич са били открити, но арестът им пропаднал заради натиска на световните сили.
Книгата на дел Понте разказва и за редица проблеми, с които тя се е сблъсквала по време на своята работа в трибунала - политическия натиск на световните сили и стените от мълчание при разговорите си с всички политици, с които се е срещала на територията на бивша Югославия, но и в Западна Европа и Америка.
"Госпожа прокурор" съдържа доказателства и информации, които могат да доведат до извършителите на военни престъпления, както и за случаи, с които дел Понте не е успяла да се занимае като търговията с органи на цивилни, отвлечени в Косово.
Бившата говорителка на дел Понте, Флоранс Хартман, срещу която се води съдебна процедура от трибунала заради оповестяване на поверителни документи, пък заяви, че в книгата много неща са премълчани и тя "трябва да се чете между редовете".
Бих искала дел Понте да отиде по-далеч в писането, но е важно, че тя е представила своето виждане и реакции на събитията, както и усещането си за работата на институцията на международното право каквато е трибуналът в Хага, заяви Хартман.
Тя изтъкна, че трибуналът не е политически съд, но работи в политическо обкръжение, а политиката и правосъдието не могат да бъдат разделени.
По време на своята работа дел Понте повече от всички се опитваше да не се поддава на политически натиск и да преследва докрай всички извършители на престъпления, но не винаги успяваше, заяви Хартман и добави, че макар да не е успяла 100%, никой друг не би се опитал да направи и толкова.
Книгата беше издадена в Сърбия на 25 ноември. Гост на представянето в център Сава бе и редакторът на седмичника "Време" Филип Шварм, който посочи, че книгата на дел Понте е разказ за войната и нейните последици, като и за хората, които са я водили.
Светът се променя, международната общност е цинична, великите сили, които стояха зад Хагския трибунал, имаха свои интереси във войната и след нея, а книгата на бившия главен прокурор разкрива с какво тя се е срещала в работата си с политиците зад закрити врати и с какво навън, каза Шварм.
Редакторът на сръбското издание Марко Видоевич обясни, че книгата не само разкрива голямото безсилие на международното правосъдие да изпълни законите, подписани от модерните страни, но и свидетелства за почти фанатичното ангажиране и желание на авторката да изправи на съдебната скамейка колкото се може повече обвинени във военни престъпления.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!