Малко повече от месец преди тръгването на тв играта "Форт Бояр" по Би Ти Ви представяме в подробности приказните персонажи от френската средновековна крепост, които имат решаваща роля в състезанията.
За френските зрители на "Форт Бояр" мосю Рошел се e превърнал в емблематична фигура. Tой e водещ на играта вече 18 години и е участвал в повече от 1000 издания на предаването.
Живее в Париж, но всяка година прекарва над два месеца във форта заради работата по шоуто, която тече там от май до юли - най-благоприятното време за снимки, съобразено с климатичните условия в Атлантическия океан.
Иначе мосю Рошел е любител на екстремните спортове и природата. Когато е професионално ангажиран в крепостта, живее близо до брега в дървена колиба с минимални удобства и много често изминава разстоянието до Форт Бояр със собствения си каяк.
През останалото време от годината той се занимава с режисура на документални филми. Заснел е редица научнопопулярни филми за животни и експедиции, специално направени по поръчка на телевизия "Нашънъл джеографик".
Самият той определя себе си като човек на противоположностите, който изглежда мрачен, но може и да се усмихва. Неговата роля в шоуто е главно
да определя правилата и да слага ред
Други ключови фигури в приключенската игра са джуджетата Пастон (Passe-Temps) и Паспарту (Passe-Partout). Тяхната основна задача е да бъдат асистенти на отборите и да напътстват играчите към предизвикателствата, като събират и пазят спечелените ключове.
Именно двамата водят отделния състезател към стаята с изпитанията или към кулата, където го очаква поредната логическа задача.
Правилата изискват от джуджетата да не разговарят с участниците. Това създава много комични моменти, защото Пастон и Паспарту често дърпат и бутат (не особено нежно) участниците - и най-вече участничките.
В случая с българите, сърбите и турците джуджетата обаче нямаха никакъв проблем
да спазват забраната да разговарят с играчите
Много важен приказен герой на крепостта е и мосю Ла Бул (La Boule). Той е страшилището на Форт Бояр.
Неговата основна задача е да бие огромния гонг при откриване на състезанието. Той е въплъщение на представата за средновековния тъмничар - готов на всякакви мъчения, за да изтръгне тайните от своите пленници.
Ако някой от играчите не успее да излезе навреме от стаята на предизвикателствата, мосю Ла Бул го отвежда в тъмницата, където състезателят получава
затворническия знак - черна гривна на дясната ръка
Любопитно за зрителите на "Форт Бояр" ще бъде и запознанството им с укротителката на мистичните тигри - Фелиндра (Felindra). Тя е също толкова загадъчна, колкото и нейните любими "големи котки".
Произходът й е много разнороден - баба й е от Индия и е омъжена за африканец. Майка й е родена в Мартиника, а баща й е от немски произход.
Самата тя владее поне четири езика, но разговаря със своите тигри само на един от тях - немския, който тя определя като "създаден за заповеди".
Въпреки своята благородна и женствена осанка Фелиндра успява великолепно да се справи с тигрите на крепостта, а близостта до тях - независимо че са в клетка, - всява неописуем страх и ужас.
През по-голямата част от времето си животните мързелуват и изглеждат бавни и лениви, но идва определен момент, когато цялата крепост се оглася от смразяващия им рев.
Това обикновено се случва, когато играчите са само на няколко крачки от тях.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!