Г оркият Дмитрий Медведев! Остават му само три седмици, докато стане президент, а човекът, когото трябва да смени продължава да му отнема светлината на прожекторите, а също и властта.
Владимир Путин официално се оттегля на 7 май. Но той вече си подсигури оставането на власт като премиер, а на 15 април прие и "поканата" да оглави управляващата партия "Единна Русия", политическо движение, създадено от Кремъл.
"Готов съм да поема тази допълнителна отговорност", каза той на специално
свиканата партийна конференция.
Путин прекара осемте години, след като за пръв път беше избран за президент, в работа за увеличаване на правомощията на държавния глава.
Той неутрализира някога борбената законодателна власт и назначаваше министър-председатели, отличаващи се единствено със своята преданост: Михаил Фрадков, а миналата година дори още по-покорния Виктор Зубков.
Сега Путин обръща процеса, като отмъква от президентския пост неговото всемогъщество. Като премиер и партиен лидер той ще разполага със здрав контрол над финансите на страната, както и над политическия елит в отделните региони.
На теория Медведев запазва конституционното си право да го уволни. Но Путин би могъл да промени конституцията, като се има предвид, че сега той
оглавява партия, разполагаща с над две трети от местата в Думата.
Според едно оптимистично мнение Русия би могла да установи по-добър баланс между законодателната и изпълнителната власт.
"Това е следваща крачка в развитието на демокрацията, при това една напълно естествена крачка", казва председателят на Централната избирателна комисия в Русия, Владимир Чуров.
Според друга снизходителна оценка Путин цели да предпази протежето си от могъщите тайни служби, които нямат доверие на Медведев с неговите либерално звучащи изказвания за личните свободи и корупцията.
Без съмнение Медведев по никакъв начин не демонстрира недоволство от този жребий. Всъщност той също се включи в призивите Путин да оглави партията, твърдейки, че това е "логично и навременно".
Най-простото обяснение е, че Путин иска да задържи властта. Един от сценариите е Медведев да поддържа топло мястото за Путин, който през 2012 г. ще може законно да се кандидатира за трети, непоследователен президентски мандат.
Друга вероятност е Путин да се стреми да възроди система, подобна на съветската, където Медведев ще играе второстепенната роля на председател на Върховния съвет, а Путин ще се превъплъти в по-могъщия генерален
секретар на Комунистическата партия.
При все това, слабото управление на Русия може и да не оцелее, функционирайки с двама лидери - един в Кремъл и един извън него, подобно на двуглавия орел на Русия.
Ако някога се стигне до сблъсък, привидно непобедимият Путин може дори да се окаже победен. Като премиер той ще се окаже в центъра на множество проблеми, не на последно място сред които растящата инфлация.
А Медведев, въпреки приветливия си вид, може да се окаже съвсем не слаб противник: по силата на заемания от него пост в Кремъл той неизбежно ще се сдобие с повече власт.
"Путин отчаяно се опитва да укрепи позициите си, но той сам направи всичко възможно да увеличи правомощията на президентския пост за сметка на всички останали", казва Юрий Коргунюк от московския мозъчен тръст "Индем". "Със сигурност в такава битка ще победи президентът."
Каквито и да са интригите, ще изгуби демокрацията, смята Марк Урнов от московската "Фондация Експертиза". "Това е победа за политическия елит, който не желаеше и се страхуваше от смяната на Путин", твърди той. "Това е една група, която не иска промени.
Няма да има разделяне на държавата от икономиката, нито пък действителна борба с корупцията."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!