"Покрай заплатите да не вдигнете и цените!" е озаглавен анализът в "24 часа". Според автора:
"Това, което трябва да се има предвид, е че определянето на размера на заплатите в държавните предприятия остава до голяма степен извън контрол въпреки усилията на правителствата след 1997 г. да обвържат увеличенията с финансовото състояние на фирмите.
Доскоро формирането на трудовото възнаграждение се ръководеше в по-голяма степен от очакванията за ръста на инфлацията, отколкото въз основа на тенденциите в развитието на производителността. По-късно като критерий бе въведена производителността."
"Горите няма да се дават на концесия", отбелязва "Труд". Горският сектор внася в хазната към 40 млн. лв. годишно, но ако се реформира стопанисването и ползването на горите, има възможност приходите да се увеличат значително. Това стана ясно вчера при откриването на Седмицата на гората.
Гори на концесия няма да бъдат отдавани, но за дългосрочна аренда от минимум 15 г. се подготвят 136 дивечовъдни участъка, обясни аграрният министър Нихат Кабил.
Въпреки че горската реформа е в застой, министърът заяви, че няма да се поддаде на натиск за ускорено приемане на нов закон за горите.
"Опасно намаляват застрахованите автомобили!", алармира от страниците на "24 часа" Ралица Агайн, шеф на застрахователния надзор.
Тя отчита, че за първи път от две години се наблюдава реален спад в абсолютната стойност на броя на застрахованите автомобили.
Към днешна дата те са вече с 52 000 по-малко спрямо края на януари. От края на януари са изтекли около 208 000 застраховки, а новосключените са едва 170 000.
Ако тенденцията се запази, има опасност скоро обхватът по застраховката да падне под необходимите 90% от регистрираните автомобили. Контрол за сключването на застраховката може да бъде осъществен само от органите на КАТ и Агайн е убедена, че те са предприели необходимите действия.
"Който крие данъци, лишава от пенсия родителите си", е озаглавено интервюто в "Новинар" с Мария Мургина, шеф на Националната агенция за приходите. Тя припомня, че начините за повишаване на приходите могат да бъдат от чисто стимулиращи бизнеса и гражданите, до репресивни.
"Смятам, че като създадем достатъчно добри условия за правене на бизнес, респективно - за деклариране на доходи, и приходите в бюджета ще се увеличат въпреки намалените данъчни ставки например.
Когато хората осъзнаят, че криейки своите данъци и осигуровки, те на практика лишават сами себе си от здравно осигуряване, образование за децата, пенсии за родителите им."
"Почват Дунав мост 2 до края на май", четем в "Труд". До края на май трябва да бъде направена първата копка.
Вървят процедурите по отчуждаване на имотите за прилежащата инфраструктура, каза видинският областен управител Кръстьо Спасов. Строителството ще трае 38 месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!