Нелегално изсичане, незаконни проекти за строителство, пожари... Горите на Балканите - съкровищница на биоразнообразието, са изправени пред множество заплахи.
Редица национални паркове в региона, където живеят големи популации от мечки и вълци, ще отбележат в края на тази седмица Международния ден на биоразнообразието, за да засилят чувствителността на гражданите по отношение на тези предизвикателства.
Ситуацията в Албания е най-тревожна.
Горите са покривали 51% от територията й преди 1990 г., според министерството на околната среда. Според различни източници тази площ сега е сведена до 25%.
По южното крайбрежие на Вльора 102 хектара гори са били изсечени, за да се посторят незаконно сгради. Нерегламентираната сеч, която е 10 пъти по-голяма от законната, засяга дори националния парк "Лура" - една от скъпоценностите на Балканите.
Румъния, на чиято територия се намира най-голямата площ от девствени гори в Европа след Русия (300 хил. хектара), също не бе пощадена.
В националния парк "Пиятра Краилуй" в сърцето на Карпатите близо 300 хектара гори са били изсечени между 2004 и 2007 г., според неправителствената организация "Ейджънт Грийн".
Навремето "макар и да имаше закон, нямаше необходимите структури за контрол", за да се избегне частните собственици да обезлесяват върнатите терени, обяснява държавният секретар, отговарящ за горите, Кристиян Апостол.
Букурещ конфискува всяка година около 170 хил. куб. м незаконно изсечена дървесина. От 25 хил. акта, съставени от лесничеите за три-четири години, само два са довели до присъди, според Апостол, който изтъква като причина "възможността за интерпретиране" на закона.
В Сърбия, където също има девствени гори, асоциацията "Ендемит" критикува изсичането на дървета в националиня парк "Копаоник" с цел изграждане на спортни площи.
Нашето правителство трябва да реши дали неговата стратегия е развитието на туризма или защитата на околната среда, посочват от неправителствената организация.
В Босна и Херцеговина, където войната (1992-1995 г.) доведе до значителни опустошения, 1200 дъскорезници от общо 1800 вероятно са нелегални.
Пожарите - престъпни или случайни, са също сериозна заплаха за горите на Балканите.
В Македония над 35 хил. хектара гори изгоряха през 2007 г. Обезлесяването води до свлачища, наводнения и застрашава оцеляването на мечките, подчертават от Световния фонд за дивата природа.
В Хърватия законът ограничава стриктно разрешените строежи в горска зона. Румъния ще направи по-тежки санкциите срещу незаконна търговия с дървесина.
И терените с новопосадени дървета се умножават: 6000 хектара годишно в Сърбия, 15 хил. хектара са предвидени през 2010 г. в Румъния, 30 млн. дървета в Македония.
Но Габриел Паун, президент на "Ейджънт Грийн" в Румъния, подчертава: "Това, което ние засаждаме сега, ще се превърне в зряла гора след 80 години".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!