Н иските температури и дори чувствителните към студ вещества могат да бъдат използвани при лекуването на хронична болка, установиха учени. Студен компрес или листа от мента, притиснати към слепоочията, отдавна са използвани за облекчаване на болeжките.
Въпреки че се знаеше за сковаващия ефект, който ледът може да има върху нервите, въпросът как точно помага охлаждащият компрес оставаше без отговор.
Сега механизмът е разгадани и това може да вдъхне нова надежда на страдащите от хронични заболявания (често неподвластни на лекарства), от които само в САЩ боледуват 50 млн. души, твърдят изследователите.
Някои нервни окончания в кожата съдържат рецептори, чувствителни към температурни промени и храни, често описвани като горещи или студени.
Един от тези рецептори, наречен TRPM8, съдейства на тялото да следи за температури между 8 и 12 градуса и се активира от вещества подобни на ментол, вкл. изключително силни изстудяващи вещества като ицилин (icilin).
Сюзън Флийт-Уокър от университета на Единбург, Великобритания, решила да изследва връзката между тези рецептори при плъховете.
Първо причинили болка на животните, като стегнали с връв бедрото им. След това или инжектирали ицилин в гръбначния им стълб, или ги поставяли в плитка вана, съдържаща от веществото.
Нанесли допълнителна болка чрез удари върху болния крайник на животните и проверили реакцията им.
Третираните с ицилин понесли три пъти повече болка.
Активирането на чувствителните към студ рецептори изпраща сигнал до нервните окончания в гръбначния стълб, който блокира действието на други нерви и така не позволява да се предава информация за болка, обяснява Флийт-Уокър.
Досега бе неизвестен фактът, че съобщение за студ може да блокира сигналите за болка, независимо откъде идват.
Ако погледнете самия нерв, не можете да разберете, че има такъв възпиращ ефект върху останалите нерви, казва специалистката Това се виждало само когато животното се изследва цялостно.
Подобни изследвания са извършени и върху другия край на температурната скала. В началото на тази година Брайън Кинг и екипът му от "Юнивърсити колидж" в Лондон направиха изследвания с подобен рецептор, наречен TRPV1, който сигнализира за горещина.
Те докладваха на конференция през юли, че горещината може да спре болката чрез подобни блокиращи механизми.
Екипът на Флийт-Уокър се надява, че откритията им ще помогнат при лечение на хора с артрит, "илюзорна" болка в ампутирани крайници или невропатия, породена от засегнати нерви при наранявания или болест.
Хората, които изпитват хронична болка, имат повишено ниво на TRPM8 рецептори в засегнатите нерви, което прави подходящо лечението със студен компрес.
Идеята обаче не помага при остра болка,
която се предава от друг тип рецептори. Екипът препоръчва да се използват повече изстудяващи вещества, отколкото леден компрес, защото само при определени температурни граници се постига оптимален ефект върху TRPM8 рецепторите.
Ако лечението работи еднакво при хората и при плъховете, би могло да премахне напълно страничните ефекти, които придружават сегашните методи за лечение на хронични заболявания, като използващите морфин например. И няма да има никаква нужда от използване на таблетки.
Те могат просто да се нанасят върху кожата чрез крем или в чистата им форма, обяснява Флийт-Уокър, която се надява да започне клинични опити до една година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!