Д остъпна ли е информацията в интернет за всичките си потребители?
Могат ли хората с увреждания - физически, сензорни (слухови, визуални) и умствени да сърфират свободно в Мрежата?
Това са въпроси, на които като че ли не се отделя достатъчно внимание при изграждането на даден сайт, смята Владимир Георгиев, старши интерактивен дизайнер на "Булгериън софтуер хаус" (BHS.bg), който изнесе лекция на приключилия вчера в Албена XI медиен фестивал, организиран от фондация "Телевизионен свят".
Според Георгиев най-голямата грешка, която се допуска, е мисълта, че тази социална група не ползва интернет.
Той подчерта, че предпочитанията на хората с еднакви увреждания могат да бъдат коренно различни и разгледа някои от основните според него пропуски при построяването на българските сайтове в това отношение.
Например пред хората с частично нарушено зрение (далтонистите, хората само с периферно зрение и др.), предизвикателствата при използване на интернет са свързани най-вече с необходимостта от увеличение на екрана.
Друго препятствие се оказват цветовите графики и схеми с лош контраст, а от друга страна, въобще използването на цветовете като вид разграничители за по-важна информация са проблем.
Например в един онлайн текст, в който авторът е решил да отдели с различни цветове определени думи или изрази, акцентът остава абсолютно нечетивен за човек, който не различава цветове или нюанси на определен цвят, обяснява Георгиев.
При напълно незрящите проблемът идва от това, че те разчитат предимно на т.нар. "слуховите сигнали".
Така графични елементи, към които липсват текстов еквивалент, видеофайлове без гласово озвучаване, както и фреймове без съдържателно заглавие, са недостъпни за тази специфична група потребители.
Обратното, при другата група хора - със слухови увреждания, важен е текстът. Затова се препоръчва наличието на субтитри към аудиофайловете, допълнителни графики, както и ясният и точен език, за да бъде онлайн съдържанието достъпно.
За групата с т.нар. "познавателни увреждания" (затруднено възприемане и научаване на информация) пък са важни визията (снимки, графики и пр.) и звука, ясната и последователно изложена информация, която е добре да бъде съпътствана с допълнителни илюстрации, съветва още старши интерактивният дизайнер на "Булгериън софтуер хаус".
Някои помощни технологии за работа с интернет при хора с увреждания:
- Брайлов дисплей;
- увеличител на екран;
- алтернативни клавиатури - "тьч скрйин", клавиатури, следящи погледа и пр.;
- гласово разпознаване - подаване на гласови команди;
- екранен четец - прочита на глас информацията на екрана.
Сред източниците, препоръчани от специалиста, за това как да привлечем хората с увреждания за читатели на нашия сайт са Microsoft.com/Enable/ и WebAble.com.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!