Н ай-често срещаното превозно средство по това време на годината в Банско са камионите. Може да ги видите навсякъде. Най-много са обаче в района на местностите Грамадето, Гуровица и Св. Иван.
Когато пристигаме в планинския курорт, минава десет сутринта и трафикът от камиони вече изпълва града с бензинов грохот. Насочваме се към въпросните местности, които, ако допреди няколко години са били извън града, днес са основна строителна площадка. Строежите се редуват с вече завършени постройки - хотели и жилищни сгради. Улиците са покрити с няколко сантиметра прах, която се вдига във въздуха, веднага след като мине някоя кола. Едва ли има място, на което можеш да се скриеш от шума на багерите. Разстоянието между сградите в повечето случаи е няколко крачки.
"Категоричен съм, че незаконни обекти няма", това са думи на кмета на Банско Александър Краваров. Каза ги в средата на март, когато Върховната административна прокуратура (ВАП) разпореди проверка на всички обекти, построени в района на курорта от 2004 г. до днес.
Три месеца по-късно първите резултати от проверката показват, че положението не е така блестящо - в близо половината строежи проверяващите са открили нередности.
Ревизията е възложена в началото на март от ВАП на Дирекция национален строителен контрол (ДНСК). Последните сформират група, която трябва да инспектира над 400 обекта. "Идеята бе да обхванем цялото строителство от бума през 2004 г.", обяснява висш магистрат, пожелал анонимност.
"От 180 проверени обекта заради нарушения са образувани общо 69 производства", обясняват от прокуратурата и поясняват, че издадените заповеди до този момент са 16 - две за премахване на незаконни строежи, осем за спиране на строителни работи и шест заповеди за забрана на достъпа до обекти.
В по-голямата част от случаите проверяващите констатирали, че вина за нарушенията носи главният архитект на Банско Вилхемина Сандева. Според прокуратурата тя е издавала разрешения за експлоатация в разрез със закона.
"Спорно е дали може да става дума за нарушения, защото законът е неясен. Аз не съм запозната с резултатите от проверката, но разрешенията, които сме издавали, са на базата на докладите на надзорниците", обясни за "Капитал" арх. Сандева.
Отиваме до Банско именно за да намерим такива "незаконни сгради". Търсим комплекс "Манастира" - четириетажна сграда в П-образна форма. В края на април ДНСК забранява ползването на обекта, тъй като е констатирано нарушение - въведен е неправилно в експлоатация, като вина за това има и главният архитект на града.
Комплекс "Манастира" е само на няколко метра от хотел "Нарцис" - друг обект, достъпът до който също е забранен. Според заповедта на ДНСК той функционира като хотел, без да е вписан като такъв, и е изграден само на базата на идейния проект.
Въпреки че не би трябвало в сградата да има някой, лесно се забелязва, че в "Нарцис" има хора. Освен тези два обекта забрани са издадени и за ваканционно селище "Божурленд", хотелски комплекс "Римес" и хотел "Благовец.
Освен че ограничават достъпа до нередовни обекти, проверяващите издават и осем заповеди за спиране на незаконни строежи - в списъка със заповедите на ДНСК може да се видят имената на мащабни проекти като "Гранд Банско" - комплекс от 95 апартамента в м. Грамадето.
Според заповедта строежът е започнал без одобрен проект, но странно защо е получил разрешение от гл. архитект на Банско. Въпреки че oбектът е блокиран, на английския сайт на проекта може да се види, че имотите са обявени за продажба и дори е посочено, че цялата необходима правна документация и разрешителни са набавени...
"Оказано е на възложителите какво трябва да направят, за да влязат в нормите", разказва инж. Георги Минев от ДНСК, ръководител на групата, която инспектира обектите. Той се опитва да оправдае главния архитект на града: "Този строителен бум, явно ги е изненадал."
"Това е само началото", признават от ВАП и прогнозират, че до края на лятото всички обекти, които са предмет на проверката, би трябвало да бъдат проверени.
Въпреки че искат редовни справки за хода на ревизията, обвинителите не могат да са сигурни на 100% в добросъвестността на проверяващите, които действат по тяхно поръчение, но не и под техен контрол. Имайки предвид натоварения трафик и усиленото строителство в Банско, прокурорите по-скоро трябва да имат едно наум. Особено когато получават справки от типа на "всичко е нормално".
Да направиш кариера
По време на проверката става ясно, че по-голямата част от строежите се захранват с пясък и филц от кариери, твърде вероятно незаконни, които са разположени по течението на река Места след Добринище.
"Проверихме ги, защото самият пясък, който се добива оттам, е със съмнително качество", разказва инж. Георги Минев от ДНСК.
Лесно откриваме такава на около пет километра от с. Добринище, след разклона за с. Елешница - сред купчини от дребни камъни преброяваме десетина машини. Заварваме кариерата в работен цикъл.
Паркирани са няколко камиона, като на единия от тях пише "Стронг арм" ООД. Това е софийска фирма, собственост на Емил Копрев, чието име се свързва с няколко инвестиционни проекта в региона. Спираме колата до самите машини.
Веднага към нас идва мъж на около 50 години. "За риба ли идвате", след като чува отрицателния отговор, той бърза да ни отпрати: "Айде сега, ако обичате, обръщайте колата и тръгвайте, че началниците са вътре." Преди да си тръгне, отговаря положително на въпроса дали това е кариера.
Според ДНСК по течението на реката има още девет такива обекта. "Наредили сме проверка на Министерството на околната среда и водите", коментираха от държавното обвинение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!