Д ебатът за качеството на детските играчки се задълбочи преди няколко месеца след като американският производител "Мател" бе принуден да изтегли милиони играчки от пазара, произведени в Китай и оценени като опасни.
Европейците по принцип купуват много играчки с произход от Китай и затова ЕК реши да засили контрола и да забрани канцерогенните продукти.
За да бъдат по-конкурентоспособни, големите производители на играчки като "Мател" или "Лего" използват евтината китайска работна ръка и така 85% от играчките в Европа носят надпис "Made in China".
За съжаление обаче много от тях
не отговарят на европейските изисквания за безопасност
Според генералния директор на Европейското бюро на потребителите Моник Гойенс на първо място са непосредствените рискове като отравяне, задушаване, чревна перфорация.
"Тук става дума за риск от нараняване или незабавна смърт. Има и рискове, които продължават по-дълго време и се дължат на влиянието на канцерогенни, токсични и дори алергенни вещества. Ароматите в детските играчки могат доведат именно до различни алергии", обяснява Гойенс.
Обозначението СЕ, поставено върху играчките или опаковките, се възприема погрешно от потребителите като знак за сигурност.
Това обозначение представлява ангажимент от страна на производителите, че спазват европейските изисквания. При сега действащия режим в Европа, западните марки и вносителите са истинските отговорни за сигурността на предлаганите играчки.
Трябва да се разчита на добрата воля на доставчиците, споделя собственикът на магазин в Брюксел Ален Сирнелс.
"Има вносители, които купуват директно от Китай. Там на място има проверки, но тук при пристигането играчките не се проверяват повторно... ", споделя той.
Проект на ЕК за директива предвижда забраната на някои вещества като оловото и живака. ЕК иска да засили контрола на качеството, а на производителите и вносителите, които не отговарят на изискванията да се налагат глоби.
Комисарят за защита на потребителите Меглена Кунева предупреди обаче, че
допълнителният контрол ще увеличи цената на играчките
В Германия асоциациите на потребителите смятат, че европейските норми за сигурност съвсем не са толкова ефикасни, колкото е действащата в Германия система.
2008-а е годината на Олимпийските игри в Пекин и по този случай най-известният германски производител на плюшени играчки Steiff пуска на пазара цяла гама с панда, любимото животно на китайците.
Играчките обаче ще се произвеждат не в Китай, а в Германия. Официално мотивът на уважаваната компания със 100-годишна история е, че иска да по-лесно да задоволи търсенето на европейския пазар.
Със сигурност обаче скорошните скандали с играчките "Made in China" е повлиял на решението на Steiff. Напоследък германците залагат по-скоро на качествените играчки, отколкото на по-евтините.
Потребителите в Германия не одобряват евентуалното премахване на нормата GS (Geprüfte Sicherheit), която гарантира контрола на сигурността при всеки един продукт от независими органи.
Българските родители
имат нагласата да купуват детски играчки на по-ниска цена,
а по-голяма част от тези играчки са внос именно от Китай.
Въпреки пазарния натиск на китайския внос, българските производители на играчки продължават да работят. Те обаче са малко на брой, а производството им е ограничено в серии.
Преди еврочленството на България производителите на детски играчки у нас изработваха дървени играчки предимно на ишлеме. От една година насам европейските им партньори разрешават върху опаковките да има надпис "произведено в България".
Заслугата за това е на еврокомисаря по защита на потребителите Меглена Кунева, която обърна внимание на факта, че в България се произвеждат детски играчки с високо качество.
Качеството обаче го установяват лабораториите за контрол на страните-вносителки. Притеснени да купуват от китайския внос на евтини детски играчки, европейските потребители инстинктивно се обръщат към ръчно направените играчки и натуралните продукти, които им напомнят за тяхното детство.
Затова българските детски играчки изработени от дърво са много добре приети в страни като Германия, Швеция, Франция, Холандия.
Дървени влакчета, къщички, птици и животни се изнасят за почти всички европейски страни. На българския пазар обаче няма търсене на дървени играчки.
Хората не се интересуват дали играчката е екологично издържана. Дървени играчки у нас се търсят предимно от детските градини.
Българските потребители предпочитат вносните играчки на производителите като "Мател", "Мачбокс" и др.
80% от тяхната продукция е произведена в Китай. Инициалите CE върху опаковката оказва се, не винаги дават стопроцентова гаранция.
Проверките на инспекторите от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор показват, че не малка част от проверените играчки в големите магазини нямат
съпътстваща инструкция за каква възрастова група
е предназначена играчката.
Риск е да се пазарува в магазините от типа "За 1 лев". Там попадат евтини играчки, върху които дори липсват етикети за качество.
Опасността от купуване на детска играчка-менте особено по празниците ангажира производители и вносители у нас да подпишат Коледен пакт за засилване на контрола на детските стоки. Той предшества Европейската директива за играчките.
С Коледния пакт по инициатива на комисар Кунева се засилват и тестванията на стоките в складовете и магазините. Резултатите от кампанията ще станат известни около 1 юни тази година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!