Н яколкото големи сливания и поглъщания във финансовия сектор, енергетиката и фармацевтиката, които бяха обявени в понеделник, могат коренно да променят световните пазари на тези стоки и услуги, включително и в България.
Този извод прави в. "Дневник" след обявените вчера договори за общо над 130 млрд. долара.
Стойността на сливанията или поглъщанията, представени в понеделник, е рекордна в рамките на един ден за последните седем години, като предишното постижение беше при покупката на "Тайм Уорнър" от "Америка онлайн".
От началото на тази година са сключени сделки за 1.5 трилиона долара при 3.5 трилиона за цялата 2006 г.
Рекордна за всички времена е сделката във финансовия сектор между британската банкова група "Барклис" и холандския холдинг "ABN Amro" за 67 млрд. евро. От нея може да се роди петата по големина банка в света и втората в Европа.
Част от договореностите е друго придобиване - холандците продават за 21 млрд. долара чикагската банка "Ласал" на "Бенк ъф Америка".
Фармацевтичният гигант "Астра Зенека" купи американската "Медимюн" срещу 15.2 млрд. долара, а търговската верига "Карфур" (която вече строи първия си магазин в България) придоби бразилската "Атакадау" за 1.09 млрд. долара.
Дори и сделката между "Барклис" и "ABN Amro" да не бъде финализирана, на хоризонта се задават още големи размествания, защото в сектора може да се получи ефект на доминото, в който шефовете на банки бързат да станат колкото се може по-големи, коментира пред агенция "Блумбърг" Кевин Кийвил, бивш шеф на поделение в "Ситигруп".
Възможно е до края на годината групата "Уникредит" да се слее с френската "Сосиете женерал", което би създало банка с пазарна капитализация от 142 млрд. евро, предадоха световните агенции, цитирани от "Дневник".
Подобно сливане би имало отражение и на българския банков пазар, тъй като "Уникредит" притежава "Булбанк", "Хеброс банк" и Ейч Ви Би банк "Биохим", а "Сосиете женерал" притежава 98% от "Сосиете женерал Експресбанк".
Алан Чибозо, анализатор във френския филиал на ING банк, смята, че дори и без "Уникредит" "дните на "Сосиете женерал" като независима банка са преброени".
Според него "всички средни по големина кредитни институции с добри активи са потенциални мишени на придобиване".
Като потенциални цели той цитира белгийските КВС, "Дексия" и "Фортис", германската Комерцбанк и италианските "Капиталия" и "Банка Монте дей Паски ди Сиена". От тези институции в България КВС е собственик застрахователя ДЗИ.
От две години "Дексия" се интересува от общинския дял в Общинска банка, ако той бъде предложен за продан.