Н ай-големият производител, потребител и износител на пестициди в света е Китай. Годишно в страната се използват 1,2 млн. тона, с които се третират 300 млн. хектара земеделска земя и гори. 2 480 000 тона пестициди и торове се оттичат всяка година в Перлената река в страната.
Пестицидите са създадени с идеята да намалят въздействието на вредителите по земеделските култури. Освен че морят вредните насекоми, гъбички, плесени и плевели обаче те замърсяват въздуха, почвата, водата, оказват негативно влияние върху полезните организми, а неизбежно и върху хората.
На Китай се пада 1/5 от световното население и само 7% от обработваемата земя. Затова в началото на 80-те години местните власти започват усилено да насърчават употребата на химически торове и пестициди като средство за увеличаване на реколтата.
Животинската тор, която дотогава е била главно средство за подхранване на почвата, спира да се използва, което само подсилва проблема, тъй като тази тор се превръща в замърсител.
В следствие на усиленото използване на пестициди и химически торове около 7% от обработваемата земя в Китай е силно замърсена. Освен това загуби на обработваема земя се отбелязват и поради опустиняването, ерозията, замърсяването с тежки метали и радиоактивни елементи.
Не е чудно, че в последно време китайското правителство се опитва да овладее проблема с изкуствените пестициди и торове. Като за начало от януари 2007 г. са забранени пет от най-токсичните и разпространени пестициди, на които се падат 25% от прилаганите в земеделието отрови. До 2010 г. са предвидени още ограничения и затягане на употребата на химикали.
Националната комисия за развитие и реформи пък раздава нисколихвени заеми за проучване и разработка на заместители на отровните пестициди. Създават се нови училища за обучение на фермерите, нови закони за качеството и безопасността на хранителните продукти и се поощрява биоземеделието.
За последните няколко години Швеция е намалила двойно употребата на пестициди, като това не е довело до намаляване на реколтата. В Индонезия пък фермерите са редуцирали използваните пестициди в оризовите плантации с 65%, като при това добивът се е увеличил с 15%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!