Законът обвързва създаването на българските филми с тяхното разпространение и излъчване, като ще гарантира пълна прозрачност при финансирането, уверяват вносителите. Субсидията ще се изчислява на базата на средностатистическите бюджети за предходната година съответно на пет игрални, 10 пълнометражни документални филма и 120-минутна анимация. С влизането на закона в сила заложените засега над 6 млн. лв. годишно ще бъдат предвидени в държавния бюджет. Това е гарантираният минимум за тази година, обясни зам.-министърът на културата Анда Палиева.
Националният филмов център ще бъде преобразуван в изпълнителна агенция към министъра на културата, която ще подпомага създаването, разпространението и представянето на български филми в страната и чужбина, както и провеждането на фестивали, панорами и прегледи на български и чуждестранни филми в България и представянето на български филми в чужбина. Към изпълнителния директор на агенцията ще функционират национален съвет за кино и четири национални комисии - художествена, техническа, финансова и за категоризацията на филми.
Държавното подпомагане в областта на филмопроизводството ще се отпуска за създаване на български филми и на филми, създадени в копродукция с европейски страни или с тв оператор с национален обхват, за подготовката на проекти (вкл. сценарии) за български филми, както и за стимулиране на дебютното творчество, информира правителствената пресслужба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!