П етък вечер е. Работната седмица е свършила. Най-после няколко часа за приятели, бира с картофки, непретенциозни разговори и планове за следващата по-дълга почивка. Доскоро за 70% от англичаните (колкото са непушачите в страната) тази така мечтана през седмицата петъчна идилия се замъгляваше от тютюневия дим в заведенията.
От 1 юли обаче и последното облаче дим трябва да се изпари от пъбовете и ресторантите. Тогава на Острова влиза в сила новият Закон срещу тютюнопушенето, който забранява паленето на цигара във всички затворени обществени и работни места. В това число влизат пъбове, барове, нощни клубове, кафенета и ресторанти.
Незаконно ще бъде да се пуши и в офиси, магазини, фабрики, в обществения транспорт и колите, използвани за работа от повече от един човек, дори вторият да се води само на хартия. На всички тези места трябва да бъде поставен специален стикер, че пушенето е забранено. Нарушителите ги очакват глоби от 50 до 200 паунда, а собствениците на заведения и работодатели, които допуснат паленето на цигара - до 2500 паунда.
Новият закон ще спаси хиляди хора от вредното въздействие на пасивното пушене, се казва в официалния сайт на кампанията.
Доказано е, че с всяко вдишване на тютюнев дим от пасивен пушач в организма му попадат над 4 хиляди вредни химикала, повечето от които високотоксични. Над 50 от тях причиняват рак.
И тъй като 85% от "пасивния" тютюнев дим няма мирис и не се вижда, дори и да си мислите, че на работното ви място или в заведението, в което ходите, не е задимено, сте по-застрашени, отколкото предполагате.
Отдавна е известно, че и пасивното пушене увеличава риска от рак на белия дроб, инсулт, астма. И не на последно място всеки има право на чист въздух на работното си място независимо дали се труди, или просто разговаря с колегите си пушачи.
За да убеди англичаните в ползата от новия закон, правителството поде масирана кампания. Част от нея бе въвеждането на безплатна телефонна линия и информационен сайт. Във всички аптеки и специализирани магазини средствата за отказване от тютюнопушене се продават на половин цена или напълно безплатно.
Ефектът е очевиден - според последни данни над 95% от живеещите на Острова одобряват въвеждането на новите мерки, а две трети от пушачите заявяват, че ще спрат да пушат.
Сред тях е и българката Венета Митова, която от осем години живее в Лондон. Венета работи като барман в едно от култовите заведения в английската столица "Клуб 100" и е страстен пушач.
"Досега редовно си вземахме почивка за по цигара. Просто не можеш да не пушиш на такова място, където така или иначе винаги е задимено", споделя младата жена. Новият закон е стимулирал и Вената да откаже цигарите. "Като не мога да пуша, докато работя, по-лесно ще ги спра", категорична е тя.
От следващата седмица сред задълженията й ще влиза редовна проверка за скрити в тоалетните пушачи. Ако след като ги помоли да загасят цигарата си, нарушителите продължат да пушат, Венета има право да ги изгони от заведението. Тя обаче не очаква да има проблеми, тъй като хората вече са свикнали с мисълта, че няма да могат да пушат, докато си пият бирата или вечерят.
За пушачите все пак остава алтернативата да палят цигара навън. Като не забравят, че хвърлянето на фасове по земята също е забранено. Някои от пъбовете и ресторантите в Англия още миналата година въведоха доброволно забраната за пушене. Според проучване на вестник "Таймс", противно на очакванията, приходите на повечето от тях са нараснали с 50%, а продажбата на храна - дори с 80%.
Шотландия първа в Обединеното кралство още през март 2006 г. забрани пушенето в затворени обществени места, включително офиси, ресторанти, барове и хотели. Северна Ирландия и Уелс въведоха подобна забрана през април тази година. В Ирландия забраната за пушене в затворени помещения е от март 2004 г.
Всеки, хванат да пали цигара на забранено място, е глобяван до 3000 евро. Според статистиката 98% от работещите в затворени помещения казват, че от въвеждането на закона работното им място не е задимено.
Франция забрани пушенето на работното място и други обществени сгради от първи февруари 2007 г. През следващата година забраната предстои да обхване и кафенета, ресторанти и барове. Френското правителство пое първите сериозни мерки в борбата срещу тютюнопушенето през 2003 г., когато увеличи цената на цигарите с 20%. Това обаче не доведе до проветряване на заведенията.
Италия въведе забрана за пушене във всички затворени обществени места, включително барове и ресторанти, на 10 януари 2005 г. Хванатите нарушители са глобявани до 275 евро, а собствениците на заведения, чиито посетители пушат - до 2000 евро.
Въпреки първоначалните протести е отчетен 20% спад на продажбата на цигари в седмиците, последвали забраната. В Норвегия забраната на пушенето в кафенета, барове и ресторанти бе въведено през юни 2004 г., а в Швеция - през май 2005 г.
Естония последва европейските страни, забранили пушенето на обществени места, и въведе закон против паленето на цигари в барове, ресторанти, кафенета и клубове от 5 юни 2007 г. Глобата за хванати нередовни пушачи е 80 евро, а за собственици на заведения - до 2000 евро.
България забрани пушенето на обществени места на първи януари 2005 г. В заведенията трябваше да бъде осигурено място за пушачи, което да е добре вентилирано. Забраната дойде като шок за 55% пушачи в страната.
Собствениците на заведения поискаха шестмесечен гратисен период, заплашваха с фалити. В крайна сметка нагодиха ситуацията към себе си. Сега единствените незаети места в кафенетата и ресторантите са тези с табелките за непушачи по масите, тъй като и без това всичко наоколо е потънало в дим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!