В последните години усилено се заговори за екология, за замърсяване на планетата и за глобално затопляне. Проблемите на пръв поглед са много и трудно разрешими. За повечето обикновени хора пък направо звучат отвлечено и неразбираемо. Някои неща обаче са безспорни, като например затоплянето на климата. Достатъчно е да излезем от къщи на обед, за да го разберем...
Колкото повече купуваме, толкова повече се произвежда, изразходват се природни ресурси, които и без това вече са на изчерпване, а в резултат на производството и транспортирането се увеличават емисиите на въглероден двуокис. Колкото повече електроенергия хабим вкъщи от крушки, отопление, климатици, толкова повече вредим на самите себе си и унищожаваме бъдещето на нашите деца, които раждаме с идеята да живеят в по-добър и чист свят. Колкото по-често летим със самолети или пътуваме с автомобила си ( ходим на работа и до магазина с него), толкова времето, което имаме, за да спасим планетата, намалява. Колкото повече изхвърляме, без да сме помислили, дали все пак тази вещ не може да ни служи още или да послужи на някого другиго или пък да й намерим друго предназначение, толкова повече замърсяваме.
Все повече са хората, които се замислят за алтернативни решения. Появяват се зелени организации, много фирми и компании промениха концепциите си и се стараят да произвеждат продукти, които замърсяват по-малко природата.Възпитанието на екологично съзнание у децата ни вече не се свежда само до научаването им да не изхвърлят опаковката от бонбончето или салфетката направо на улицата, а в близката кофа за боклук, или при липса на такава, да си сложат боклучето в джобчето и да го изхвърлят вкъщи. Екологичното възпитание днес е неразривно свързано с осъзнаването на човека като част от природата, част от организма на Вселената, от едно общо космическо съзнание. Бъдещето на планетата е да се използват за добро технологичните, научните и духовните постижения.
20% от вредните емисии в ЕС са причинени от домакинствата. 70% от домакинската енергия се харчи за отопление, 14% за затопляне на вода и 12% за осветление. Използването на частна кола добавя още 10%.
Според последните проучвания увеличаването само с един градус на температурата в офиса например спестява 9 на сто от електрическия ток, употребяван от климатиците и 9 на сто от емисиите на въглероден двуокис
Старите електрически крушки изразходват 5 пъти повече електроенергия от крушките от новата генерация.
Климатичните промени, ако не се овладеят със сигурност ще доведат до следните общи предизвикателства пред които ще сме изправени във следващите 20 години:
1. Засушаване и опустиняване на все по големи територии земи в умерените географски ширини и невъзможността за оцелявате в тропиците;
2. Повишение нивото на океаните и моретата и като резултат заливане на крайбрежните части от континентите;
3. Непрогнозируеми стихийни наводнения;
4. Миграция на милиони хора, гонени от глада и горещините в посока на полюсите;
5. Войни, предизвикани от несъгласието на хората от умерените географски ширини да приемат милиони емигранти от юга.
Глобалното,затопляне,тоновети,буклуци,които,я затрупват,киселинният дъжд,който вали върху нея,изтънелия озонов слой,химическото и ядреното оръжие,заводите и автомобилите,които замърсяват въздуха и отделят въглероден диоксид,замърсените води на реките,моретата и океаните,неправилната обрабодка на почвата и много други е по наша вина.
Всичко това руши нашия общ дом.За да остане той цял и всички ние които живеем в него трябва да го обградим с грижа,обич и внимание,а именно:
-Да опазваме горите,водите,въздуха
-Да се грижим за животните
-Да рециклираме отпадъците
-Да премахнем ядрените и промишлените замърсявания
-Да заздравим озоновия слой
Помагайки по този начин на планетата Земя,трябва да градим и укрепваме общият ни дом в който да живеят здрави,усмихнати и щастливи хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!