SELF ? акроним от Свободна наука, образование и обучение (Science, Education and Learning in Freedom) ? ще бъде централизирана платформа, в която хора ще могат да свободно да споделят качествени обучителни и образователни материали за свободния софтуер и отворените стандарти, с помощта на общността. Наскоро платформата SELF, учредена от международен консорциум от седем партньора в Европа, Азия и Латинска Америка, създаде Надзорен съвет, който да напътства консорциума по отношение на целите, формата и съдържанието на платформата, съобщиха от българското Интернет Общество.
"Членовете на съвета представят широк кръг организации, които осъзнават стратегическите ползи на обществото от използването на свободни технологии - от университети до големи правителствени организации и от малки до мултинационални компании. Тези хора са на фронта на ИТ революцията в своите собствени области. За нас е чест, че те се съгласиха да вземат участие. Те ще ни помогнат да създадем критичната маса за използването на свободен софтуер и отворени стандарти", заяви Ваутър Тебенс, координатор на проект SELF.
Членовете на Надзорния съвет на SELF ще играят ключова роля в разработването и внедряването на платформата. Новият борд има за цел да засилва връзките с целевите групи, които ще се възползват от платформата и да помага с генерирането на идеи, които да направят платформата самостоятелна. Членовете на Надзорния съвет ще вземат участие на стратегическо ниво, събирайки заедно общността и знанието, както същевременно ще помагат за популяризирането на платформата. Тъй като целевите групи са на различни нива и са от различни географски райони, Надзорният съвет ще се грижи за създаването на постоянна връзка между отделните активисти и организации.
Надзорният съвет се състои от следните професионалисти:
Сюзън Д'Антъни (Susan D?Antoni)
Сюзън Д'Антъни е понастоящем отговорна за виртуалния институт към Международен институт за образователно планиране на ЮНЕСКО. В контекста на своите изследвания в института тя проведе проуване на проблемите на политиката и планирането, свързани с развитието на виртуалния университет и е-обучението.
Елмар Гийс (Elmar Geese)
Елмар Гийс е активен в няколко структури на национално и международно ниво и е създател и директор на tarent GmbH . В момента Гийс е председател на LIVE Linux-Verband (немска Линукс бизнес асоциация), член на Бордовете на OpenForum Europe, ODF Alliance, Open Document Foundation, OASIS SOA и OASIS Office Standardization Working Groups.
Хедър Форд (Heather Ford)
Хедър Форд е изпълнителен директор на iCommons , организацията, създадена от "Криейтив Комънс" с цел да обединява и свързва отвореното съдържание, достъпа до знание, откритото публикуване и свободните общества по целия свят. Тя е работила в сферите на Интернет политиката, законите и управлението в ЮАР, Обединеното кралство и Съединените щати.
Масаюки Ида (Masayuki Ida)
Масаюки Ида е професор във висшето училище по международен мениджмънт (Graduate School of International Management ? GSIM), в университета по международна политика, икономика и бизнес (School of International Politics, Economics and Business ? SIPEB), както и в университет Аояма Гаукин (Аoyama Gakuin University ? AGU). Настоящите му проучвания са най-вече ориентирани към Java технологиите и разпределените системи.
Лорънс Лянг (Lawrence Liang)
Лорънс Лянг е един от създателите на Форума за алтернативно право (Alternative Law Forum ? ALF) - колектив от адвокати, занимаващи се с различни аспекти на правото, законността и властта. Основните му интереси са насочени към правото, технологиите и културата, както и към политиката на авторското право. Яростен поддръжник на движението за свободен софтуер, Лорънс работи по начините за внедряване на идеите на свободния софтуер в областта на културата.
Ане Остергаард (Anne Østergaard)
Ане Остергаард е предприемач в областта на свободния софтуер. Член е на борда на директорите на фондацията GNOME. Като член на фондацията за свободен софтуер в Европа (FSFE) и член на Евролинукс алианса (Eurolinux Alliance), Ане Остергаард работи за премахването на софтуерни патенти в Европа. Освен това, тя работи за популяризиране на свободните и отворени стандарти и формати, свободният софтуер в образованието, в областта на здравеопазването, свободен софтуер като инструмент за развитие, защита на личните данни в Интернет и приобщаването на повече жени в ИКТ сектора.
Сузи Струбъл (Susy Struble)
Сузи Струбъл работи в Sun Microsystems, в дирекцията, занимаваща се със стратегии за правителствения сектор, промотиращи социалния и икономически прогрес чрез ИТ системи. Технологичната стандартизация е ключов инструмент в нейната работа, тъй като формира пресечната точка между конкурентната стратегия, икономическият растеж, правото, изискванията на индустрията, иновацията, обществената политика и (все повече) представата за всеобщата полза.
В проекта от българска страна участва като партньор "Интернет общество - България".
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!