Г лобалната кредитна криза, започнала от ипотечния пазар в САЩ, съкрати значително възможностите за финансиране в световен мащаб и застраши икономическия растеж в страните от Източна Европа и най-вече Балканите и страните от бившия Съветски съюз, заяви Ерок Берглоф, главен икономист в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), цитиран от "Дневник".
Според Берглоф Латвия, Унгария, България, Румъния и Сърбия са особено уязвими към повишение на цената на кредитите и намалената им достъпност. По всяка вероятност това ще е и краят на бума в кредитирането от последните няколко години в тези страни.
В последните години България, Румъния и Сърбия привлякоха огромни преки чуждестранни инвестиции, които подхранваха и динамичния растеж на икономиките им. Забавянето в развитието вследствие на глобалната кредитна криза обаче ще се усети още през следващата година, прогнозира Берглоф.
Рисковете са особено големи за Латвия, която преживява бум на имотния си пазар, а потребителското кредитиране бележи огромен ръст. Унгария е застрашена заради големия си дефицит по текущата сметка, каквато е ситуацията и в България.
Основните негативни последици от кризата ще дойдат заради отдръпването на инвеститорите от по-рисковите вложения в развиващите се икономики от региона, които са и най-зависими от външно финансиране. Положителен факт, е че по-голямата част от банките в тези страни са чуждестранна собственост и могат да разчитат на финансиране от компанията майка и така да се гарантира стабилността във финансовия сектор. Вече има сигнали за намалена ликвидност в банковия сектор, заяви още Берглоф.
Европейската централна бана (ЕЦБ) предупреди страните от Централна и Източна Европа, че изостават в подготовката си за членство в еврозоната, и алармира за предстоящи икономически трудности.
Скорошният ръст в инфлацията увеличи рисковете от прегряване и засили и без това вече големите дисбаланси в развиващите се икономики.
Валутните бордове и обвързването на местните валути към еврото допълнително увеличават рисковете, смятат анализаторите на ЕЦБ. Опасенията им са основно заради глобалната кредитна криза, високата инфлация, фиксираните обменни курсове и големите дефицити по текущите сметки на икономиките от региона.
Според Ларс Кристенсен, главен анализатор в Данске банк, с това предупреждение ЕЦБ дава ясен сигнал, че дисбалансите вече са прекалено големи и трябва да се вземат незабавни мерки за преодоляването им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!