Л екарите обичат да наричат главоболието "куче пазач" на здравето. Ако главата ни боли, значи организмът изпраща сигнали за наличието на някакъв проблем. Обикновено хората се опитват да заглушат тази болка с медикаменти, без да са наясно с истинската причина за нея.
Главоболието си има свой собствен "характер"
Причините за него може да изглеждат ясни, но най-добре е да се допитаме до своя лекар. Ако му опишем подробно нашето оплакване, къде именно е болката, каква е и през коя част от денонощието възниква, той има реалната възможност да постави по-точна диагноза.
Любопитен факт е, че съществуват около 50 болести, при които цефалгията (медицинското название на главоболието) е единственият или главен симптом.
Боли ни половината глава
Това е най-яркият признак на мигрена (в древността са го наричали хемикрания, което в превод означава "половината на главата").
Болката е пулсираща и се увеличава при движение на главата. Страдащият от нея изпитва потребността да се скрие на тихо място от всички.
Мигрената се отнася към първичните болки в главата, т.е. това е самостоятелна болест, която може и трябва да се лекува.
Остри едностранни болки
Най-голяма част от хората, изпитващи подобни кластерни болки в областта на челото и очите (те се зачервяват и сълзят), са мъжете над 30 години, особено пушачите. Пристъпите могат да започнат с цигарата или дори с малка доза алкохол, а също с рязка смяна на климата.
Те винаги са мъчителни, страдащият буквално не може да стои на едно място, а обезболяващите средства не помагат за дълго време. Природата на тези болки не е достатъчно добре изучена, но специалистите ги отнасят към съдовите.
Силна болка в цялата глава
Петна пред очите и усещане за висока температура могат да се появят при рязко повишаване на артериалното налягане. В този случай е задължително то да се премери и да се вземат мерки.
Хроничните хипертоници по-често страдат от подобно главоболие сутрин, а към средата на деня изпитват облекчение. При намалено налягане болката е стягаща и се съпътства с гадене и сънливост.
Главоболието е силно изразено в областта на слепоочията и темето. Болката в областта на тила, появяваща се сутрин, може да бъде свързана с хипотонията (ниско артериално кръвно налягане).
Постоянни силни болки в областта на челото
Те се засилват при навеждане на главата или кашляне, появява се и повишено вътречерепно налягане. Още един характерен признак е болката при движението на очите. От подобни болки страдат най-често жените с наднормено тегло.
Главата не само ни боли, но и ни се вие свят
Трябва де се провери дали всичко е наред с шийния отдел на гръбначния стълб. Нередностите с тази част практически винаги причиняват главоболие, например при четене в неудобна поза, спане върху неправилна възглавница или носене на тежка чанта на рамото. Болката е по-силна в областта на тила и шията, но понякога може да е в очите и слепоочията.
Усещане за притискане в менгеме
Това е характерен признак на т.нар. главоболие от напрежение. То възниква след дълга седяща работа, седене в неудобна поза, неприятни емоции, многочасово пребиваване пред компютъра или телевизора.
Боли цялата глава, състоянието не се променя при физическо натоварване (например изкачване на стъпала), светлината и силните звуци не увеличават неприатното усещане.
Пристъпът продължава не по-малко от половин час. От този вид главоболие се оплакват 54% от всички страдащи от някакъв вид болка в главата.
Боли ни не толкова главата, колкото лицето
Причините трябва да се търсят в заболявания на носа, зъбите, ушите и очите. Резки болки в областта на долната и горна челюст се появяват и при нервно възпаление.
Главоболието не е нещо, с което трябва да се примиряваме. Но преди за посегнем към обезболяващите таблетки е препоръчително да приемем някакъв растителен препарат с мек успокояващ ефект (валериан, глог, дяволска уста). Той може да се окаже достатъчен, ако болката е предизвикана от стрес или напрежение.
Масажът (общ или в областта на врата) също помага за премахването й. Ако пък е предизвикана от недостиг на глюкоза в кръвта, минава по-лесно, като се хапне.
Ако болката е свързана с ниското кръвно налягане, чаша силен и подсладен чай ще подобрят състоянието, а ако се дължи на спазма в съдовете - трябва да се приеме спазмолитик (например но-шпа).
Постоянното и неконтролирано приглушаване на главоболието е неправилно, защото главата може да боледува от самите таблетки, съдържащи най-често ацетилсалицилова киселина (аспирин), кофеин, метамизол (аналгин).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!