З авръщането в родината на българските медицински сестри, задържани в Либия, не доведе до нормализиране на отношенията между София и Триполи.
Скандалът премина на ново равнище, след като в сряда вечерта либийската страна протестира пред София във връзка с помилването на медицинските сестри, като я обвини в нарушаване на двустранните споразумения.
Българската страна отхвърли тези упреци, а самите медици искат да съдят либийските следователи, които обвиняват за преживените мъчения в затвора.
Обиколилите целия свят кадри на щастливите български медицински сестри, завърнали се във вторник в София от Триполи след осем години затвор и в същия ден помилвани от президента на страната Георги Първанов, изобщо не се харесаха на властите в Либия.
В сряда вечерта в либийското външно министерство повикаха първия секретар на посолството на България в Либийската джамахирия, за да му връчат нота.
"Триполи протестира, че София нарушава споразумението от 1984 г. за оказване на правна помощ и екстрадиране на затворници", се казва в нотата, която бе връчена на българския дипломат от либийски зам.-вътрешен министър.
Според либийската страна този документ не предвижда възможността за помилване на екстрадирани затворници.
В тази връзка Триполи смята, че София е нарушила не само този документ, но и постигнатото в понеделник двустранно споразумение, в което бяха договорени конкретни условия за трансфера на медиците в родината им.
Интересното е, че официалният демарш на либийската страна бе предшестван от шумен протест на няколко десетки роднини на либийските деца, заразени с вируса на СПИН в болница в Бенгази.
Исканията на недоволните роднини бяха много радикални: отново да бъдат арестувани с помощта на Интерпол българските медицински сестри и да бъдат повторно пратени в затвора, а също така да бъдат изгонени от Либия всички български граждани и да се скъсат дипломатическите отношения със София.
Проклинайки помилвалия медиците български президент Първанов, роднините на жертвите на трагедията се позоваха даже на лидера на международната терористична организация "Ал Кайда" Осама бин Ладен.
"Случилото се доказва правотата на твърдението на Осама бин Ладен, че Западът пие кръвта на мюсюлманите", се казва в разпространеното в сряда изявление на Асоциацията на роднините на заразените със СПИН деца.
В същото време българската страна решително отхвърли обвиненията на Триполи.
Няма абсолютно никакви пречки за помилването на българските медици, заяви вчера в интервю за агенция БГНЕС главният прокурор на България Борис Велчев.
От неговото разяснение става ясно, че споменатото от либийската страна споразумение от 1984 г. в действителност предвижда възможност за помилване.
Когато едно лице бъде трансферирано в родината си да продължи изтърпяването на наказанието там, това наказание се извършва по законите на неговата родина, подчерта г-н Велчев.
Междувременно масло в огъня на неутихващия дипломатически скандал наляха и самите медицински сестри.
На пресконференция в София вместо думи за благодарност към либийското правителство те разказаха за систематичните издевателства, на които са били подложени по време на дългогодишния си затвор в джамахирията, и поискаха да бъдат съдени либийските следователи, изтръгнали техните показания с мъчения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!