З акариас Мусауи обжалва доживотната присъда, произнесена на 4 май за съучастието му в атентатите на 11 септември 2001 г., съобщи федералният окръжен съд в Александрия, щата Вирджиния.
Жалбата, внесена вчера от служебните адвокати на французина от марокански произход в апелативния съд, се отнася също така и до решението от 8 май на съдия Леони Бринкема, която отхвърли молбата на осъдения да оттегли самопризнанията си и да бъде съден отново по първоначалните обвинения.
Откакто получи доживотен затвор, Мусауи твърди, че когато разказал как по план трябвало да отвлече пети самолет на 11 септември 2001 г., е излъгал. Сега той се върна към първоначалното си твърдение отпреди четири години, че няма нищо общо с атентатите.
На датата на атентатите в Ню Йорк и Вашингтон Мусауи бил в затвора по обвинения за имиграционни нарушения, но по-късно признава, че е тренирал да отвлече "Боинг 747" и да го блъсне в Белия дом.
През април 2004 г. той се призна за виновен по шест обвинения в конспирация с "Ал Кайда" за атентати срещу правителствени сгради с отвлечени самолети, припомня "Асошиейтед прес".
На 5 май т.г. той обаче се опита да оттегли тези показания, като се аргументира, че не познавал американската наказателна система, когато се признал за виновен, и бил искрено изненадан, че може да има доверие в US правосъдието.
По думите му той осъзнал, че американските съдебни заседатели са в състояние да му осигурят справедлив процес, а не автоматично да му дадат смъртна присъда.
Бринкема отхвърли молбата още същия ден, като се позова на федералното правило, което забранява след произнасянето на присъда да се оттеглят самопризнания за вина, направени пред съда.
ИТАР-ТАСС припомня, че защитата на Мусауи е настоявала за доживотен затвор, а не за смъртна присъда, с мотива, че той страда от тежка форма на шизофрения.
Все още не е ясно какви правни последици би могло да има искането на Мусауи, като се има предвид, че присъдата му не подлежи на обжалване, отбелязва агенцията.
Междувременно председателката на съдебните заседатели - учителка по математика от Северна Вирджиния, чието име не бе разкрито, разказа пред в. "Уошингтън поуст", че гласът на един-единствен съдебен заседател е спасил Мусауи от екзекуция. Колегата й така и не обяснил причините за вота си.
Заседателите гласували три пъти - с 11:1 гласа, 10:2 и отново 10:2 гласа, за смъртно наказание по трите обвинения в тероризъм.
Единственият осъден за атентатите скоро ще бъде прехвърлен в затвор с повишена сигурност в Колорадо, където ще бъде държан в изолация.
Юридически експерти, цитирани от "Асошиейтед прес", дават малки шансове за успех на обжалването.
Федералният апелативен съд в Ричмънд, на 180 км южно от Александрия, се смята за най-консервативният в страната и има репутация, че никога не отменя произнесена присъда, заявил пред АФП професорът по право Майкъл Мело.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!