Д епутатът от СДС Филип Димитров предлага да се определи точно фиксиран час за гласуване на законопроекти в Народното събрание, за да бъде най-сетне прекратена порочната практика на гласуване с чужди карти.
В предаване на Би Ти Ви днес бившият председател на СДС и министър-председател подчерта, че "гласуването е абсолютно свещено задължение на депутата; той за това е избран - за да гласува. Всичките дебати имат смисъл, за да се стигне до гласуването, и там наистина то трябва да става лично. Но за да бъде това възможно и реалистично, е необходимо да се гарантира чрез едно просто правило."
Такива правила, напомни депутатът, има в Европейския парламент, в британския парламент, в много други европейски парламенти.
Филип Димитров, подкрепен от парламентарната група на ОДС, ще внесе идната седмица официално предложение гласуванията по всички дебатирани текстове по законопроектите да се извършват в точно определен час всеки ден в 11.30.
Той се надява, че ще получи подкрепа и от други политически сили.
Разбира се, посочи Филип Димитров, става дума за рутинните гласувания. Поименни, тайни и др. такива гласувания се оповестяват по друг ред и там всеки депутат знае за какво става дума.
"Случващото се сега е язва, която оправдава потока от ненавист и злоба към институциите, и към парламента в частност", посочи народният представител.
Той предлага гласуването с чужда карта да се наказва с една месечна заплата, а ако се извърши повторно - с три заплати.
Предложението на Ф. Димитров включва и правила, според които квесторите ще са задължени да изземват карти, оставени в пленарната зала без надзор.
В отговор на въпрос дали ще е възможен ефикасен контрол, Филип Димитров каза: "Който гласува с чужди карти, ще се върти, ще бърка в единия джоб, ще вади едната карта, ще слага другата, ще се мести. Такова поведение би било видимо и лесно санкционирано. Снимките също ще са доказателствен материал".
За него важният въпрос е да се въведе принципът, и да се знае, че е абсолютно задължение, на което държавата не пречи, депутатите да осъществяват политическото представителство почтено.
"Почтеността е ключовата дума. Крайно време е да се опитаме да говорим за нещата с истинските им имена и да не се движим в някакви мъгли", подчерта Ф. Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!