Макар вотът да отхвърля повече плана на ООН, отколкото обединението, резултатът сам по себе си означава спиране на процеса за обединение. След три десетилетия разделение и години на преговори островът остава разделен надве.
Европейците поздравиха кипърските турци за вота им и ще им предоставят финансова помощ, за да излязат от изолацията си. Република Кипър, гръцката част, която влиза в ЕС след няколко дни, ще се окаже в деликатна ситуация. Европа обвинява кипърските гърци, че са обрекли плана, призовавайки да се гласува с "не" на референдума. Истинският кошмар за кипърските гърци обаче е да се вдигне ембаргото над турската част, което е начало на признаването й.
В лагера на кипърските турци привържениците и противниците на обединението се радваха на резултатите от референдума. Лидерът Рауф Денкташ, който се бореше срещу плана на Кофи Анан, заяви, че гласуването в гръцката част е показателно - значи идеята за обединение на Кипър е мъртва.
Според премиера Мехмед Али Талят обаче вотът в северната част на Кипър е израз на самоопределение. Той изрази съжаление, че кипърците като цяло не са решили проблемите си. Талят иронично отбеляза, че тези, които гласуваха против, ще станат членове на ЕС, а одобрилите обединението остават изключени от общността.
Пропуснат бе уникален и исторически шанс за разрешаване на кипърския проблем, коментира генералният секретар на ООН Кофи Анан, който бе автор на плана за обединение.
Европейският комисар по разширяването Гюнтер Ферхойген определи като "трагичен" отказа на кипърските гърци да приемат плана.
Върховният представител на ЕС в областта на външните отношения и сигурността Хавиер Солана поздрави смелия вот на кипърските турци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!