Т урският външен министър Абдула Гюл беше избран за 11-и президент на Турция на третия тур от президентските избори в парламента.
Той официално пое длъжността от досегашния държавен глава Ахмет Недждет Сезер на скромна церемония, закрита за медиите.
Това съобщи представител на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), чийто кандидат бе Гюл. Новината беше потвърдена от председателя на парламента.
Абдула Гюл получи подкрепата на 339 от общо 550 народни представители в турското национално събрание, доминирано от партията му. На този тур той се нуждаеше от подкрепата само на 276 души.
Останалите двама кандидати Сабахатин Чакмакоглу и Хюсейн Тайфун Ичли получиха респективно 70 и 13 гласа.
Основната опозиционна Народнорепубликанска партия отново бойкотира вота и не присъства в залата. Останалите опозиционни партии обаче присъстваха в пълен състав.
Турският премиер Реджеп Таип Ердоган поздрави Гюл с победата му и заяви, че смята да му представи списъка със състава на новия кабинет за одобрение още утре.
"Несигурността, която съществуваше до момента, дразнеше както нас, така и хората. Надяваме се, че ще преодолеем всяко напрежение", каза още той.
Европейската комисия също поздрави Гюл и заяви, че това може да помогне за усилията на страната да стане член на ЕС. "Това създава възможност за нов, свеж и положителен тласък за присъединителния процес и за напредък в различен брой области", подчерта председателят на ЕК Жозе Мануел Дурао Барозу.
Съграждани на Гюл пристигнаха в парламента с автобуси от родния му град Кайсери, за да проследят на живо гласуването. Вотът бе наблюдаван и от сина на новия президент - Емре, но съпругата му Хайруниса не присъства.
Първият опит на Гюл да поеме поста на държавен глава през април беше блокиран от опозицията, в която се включват и генерали от армията.
Това създаде остра политическа криза в страната и доведе до предсрочни парламентарни избори.
Стотици хиляди привърженици на светската политическа система в страната излязоха на протест по улиците на Анкара през април с искане той да не се кандидатира за държавен глава.
Абдула Гюл и Гюнтер Ферхойген, Гюл и Йошка Фишер, Гюл и Силвио Берлускони, Гюл и Жак Ширак - постоянно менящи се снимки демонстрират съвременния проевропейски облик на новия президент на неговия официален уебсайт (AbdullahGul.gen.tr).
Днес бившият външен министър е убеден защитник на членството в ЕС и никой не отрича значителния му принос за започването на предприсъединителните преговори на Турция със съюза през 2005 г.
Неговата Партия на справедливостта и развитието се опитва да се отърве от поставения й ислямистки етикет и упорито настоява да не бъде наричана "проислямска", а "умерено консервативна" или най-много "мюсюлмандемократическа".
Да защитавам светската система е един от основните ми принципи,
никой не бива да има никакви притеснения, каза Абдула Гюл по време на предизборната си кампания този месец. "Конституцията е много ясна и задължение на президента е да защитава демокрацията и лаицизмът".
Повече от десет години по-рано същият този Гюл твърдеше пред британския в. "Гардиън", че "Краят на републиката е дошъл" и че той и съмишлениците му "със сигурност ще променят светската система".
В парламентарна реч през 1995 г. пък обяви, че "ЕС е християнски клуб" и "Турция никога няма да стане негов член".
Политическата си кариера Гюл започва в редиците на ислямистката Партия на благоденствието, забранена по-късно за антисветска дейност.
Гюл, роден през 1950 г. в известния като "бастион на ислямистите" турски град Кайсери, получава два мандата през 1991 г. и 1995 г. като депутат от тази партия, а по време на втория служи на страната си като държавен министър и правителствен говорител.
След закриването на Партията на благоденствието през 1997 г. членовете й, вкл. нейният заместник-председател Гюл, се прегрупират под ново име - Партия на добродетелта. Тази формация турският съд разпуска през 2001 г. със същите мотиви - действия, насочени срещу светската система.
Много от кадрите й преминават в новосформираната през същата година ПСР. Гюл става член на учредителния съвет на партията, а неин лидер е премиерът Реджеп Тайип Ердоган.
Ислямисткото минало на Абдула Гюл попречи на избора му за президент
на страната през април, когато светската опозиция бойкотира вота в парламента и доведе политическата ситуация в държавата до криза, от която единствения изход можеше да бъде намерен в предсрочните парламентарни избори, произведени на 22 юли.
Армията също не остана безучастна и в оповестен на сайта си меморандум предупреди ПСР, че следи с безпокойство изборите за президент и може открито да се намеси в защита на светското управление на страната.
Твърдолинейните поддръжници на светския режим се безпокоят също, че за пръв път в историята на турската република първата дама ще носи ислямска забрадка, възприемана от тях като символ на политическия ислям, въпреки че напоследък тя предприе стъпки за обновяване на гардероба си.
Хайруниса Гюл, консервативната съпруга на новия президент и майка на трите им деца, забражда главата си по мюсюлмански обичай, което противоречи на наредбата за облеклото, съществуваща още от 30-те години на миналия век.
Наредбата не позволява на жените да носят религиозни кърпи за глава в учебните заведения и държавните учреждения, начело с президентската резиденция, смятана за "крепост на светската система".
Дори опонентите на Гюл обаче признават дипломатическите му качества,
образованост и изисканост. Новият държавен глава е дипломиран във факултета по икономически науки на Истанбулския университет. През 1991 г. получава научна степен доцент по международна икономика.
Житейският опит на Гюл, който в края на 70-те години е учил във Великобритания, а между 1983 и 1991 г. е работел като икономист в Ислямската банка за развитие в саудитския град Джеда, му позволява да се запознае едновременно със света на Запада и на Изтока.
Съпоставката вероятно го кара да каже в едно интервю, че би предпочел да живее в Европа или САЩ, вместо в Либия или Иран.
Днес феновете на отбора на Бешикташ също имат повод да празнуват. За трети пореден път те отбелязаха победа срещу традиционните си съперници от Фенербахче, над които се наложиха в битката за президентската резиденция Чанкая.
Новият президент Абдула Гюл е запален фен на отбора. Преди него Чанкая пак беше в ръцете на Бешикташ - отбор, подкрепян и от двамата предишни държавни глави Сюлейман Демирел и Ахмет Недждет Сезер.
Във футболните си предпочитания Гюл проявява постоянство още от дете, когато по стените на родния си град пишел с тебешир инициалите на любимия отбор. В политиката новоизбраният президент изглежда далеч от тази твърда непоколебимост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!