Е мблематичното разследване за имами по програма САПАРД и пране на пари срещу пернишкия бизнесмен Людмил Стойков и наследника на месната империя "Родопа" Марио Николов е на път да се превърне в нагледен пример за принципните различия между германската и българската съдебна система.
Тази седмица "Капитал" научи от прокуратурата в баварския град Аугсбург (където се води делото срещу германците, участвали в схемата на Николов и Стойков), че германските обвинители не изключват хипотезата да поемат разследването срещу българската група, ако прокуратурата в София не се справи с разследването.
От прокуратурата в Аугбсург изразиха недоумение защо още не е насрочено дело срещу Николов и компания, при положение че за българските правораздавателни органи би трябвало да е по-лесно да приключат случая, след като германските вече са работили по него.
"Сигурни сме в своята теза, че германските обвиняеми са действали заедно с българи и швейцарци", казаха за "Капитал" от прокуратурата в Аугсбург. Около двамата бизнесмени започна да се шуми отново, след като забавянето в разследването стана основна причина за
Критичното писмо,
което директорът на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Франц-Херман Брюнер изпрати до вицепремиера Меглена Плугчиева малко преди ЕК да публикува поредните унищожителни доклади за България. В него се казваше, че в "българското правителство и държавни служби има влиятелни сили, които нямат интерес да бъде наказано нито едно лице от групата на Людмил Стойков, разследван за източване на 6.5 млн. евро от САПАРД".
В писмото се съдържаха конкретни критики - за мудността на съдебната власт, за слабата организация на прокуратурата и т.н. Самият Людмил Стойков е сред
Основните спонсори
на кандидатпрезидентската кампания на Георги Първанов. Седмица след писмото на ОЛАФ Стойков и Николов гастролираха по всички национални телевизии, за да обяснят, че обвиненията срещу тях са напълно неоснователни. Стойков дори заяви в ефира на bTV, че не е виждал зайци през живота си.
Миналата седмица обаче свързаната с тях фирма "Еврофриго" върна получените по САПАРД средства. Разследването срещу групата започва през април 2006 г., след сигнал за контрабанден внос на заешко месо.
Впоследствие става ясно, че средствата по САПАРД са източвани по шест проекта, спечелени в периода 2001-2005 г. от фирмите "Родопа голд", "Родопа мийт", "Еврофриго", "Родопа консерв", "Птицекланица Чубра" и "Палмигра", като общата присвоена сума е над 14 млн. лева.
Според схемата стари машини били въртени в кръг през няколко фирми в България, Германия и Ирландия, като най-накрая били продавани като нови на фирмите, които получавали субсидия от САПАРД. В един от случаите цената на една машина за обработка на месо скочила от 14 хил. на близо 300 хил. евро.
При спецоперация през февруари 2007 г., бяха задържани 14 човека, сред които Людмил Стойков, Марио Николов, неговата съпруга Марияна, както и техни германски и швейцарски бизнес партньори. Две седмици след ареста Стойков беше освободен, а няколко месеца по-късно от предварителния арест бяха освободени и останалите задържани.
През февруари тази година прокуратурата прекрати делото за измами срещу Людмил Стойков, но продължи да го разследва за пране на пари. Именно тези действия на прокуратурата породиха съмнения за "чадър" над пернишкия бизнесмен.
"До реализацията през февруари 2007 г. за разследването знаехме
изключително тесен кръг от хора", разказва ген. Ваньо Танов, бивш директор на ГДБОП. "След това обаче разбраха началници, информацията почна да се разнася - знаете как", допълни още той.
Източници на "Капитал", работили по разследването в България коментираха, че по делото има безупречни доказателства срещу всеки от задържаните, включително и Людмил Стойков: "Засякохме, че германската фирма превежда парите на американската (офшорката "Кингстън ентъпрайзис"), а оттам парите отиват в "Дюни".
При обиските през февруари 2007 г. разследващите са открили пълномощно за "Кингстън" на името на дългогодишната приятелка на Людмил Стойков Елза Радкова.
Към този момент Людмил Стойков категорично отрича да е участвал в проекти по САПАРД. Миналата седмица пък председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Минчо Спасов заяви, че прокуратурата в София не е изискала от германските си колеги доказателства, уличаващи "президентския човек" Людмил Стойков.
Малко след писмото на ОЛАФ държавното обвинение се сети да
Внесе обвинителния акт
(дълъг над 200 страници) срещу Марио Николов и групата около него.
Очакванията са делото да бъде насрочено за есента, като по него ще бъдат разпитани десетки свидетели (сред които е бившият шеф на фонд "Земеделие" Асен Друмев), както и чужденци. Ако съдим по бързината на съдебния процес в България, делото може да се проточи с години.
В същото време, от съда, където ще бъде гледана "германската част" от аферата, казаха, че най-вероятно делото ще приключи още на първото заседание - 8 октомври, тъй като основният подсъдим (Райзахер, собственик на фирмата, която е "рециклирала" машините на Марио Николов) практически е признал вината си.
От съда казаха, че има доказателства, от които е видно, че именно Марио Николов е получавал всички пари от измамите. "Ако делото в Германия приключи окончателно на 8 октомври, това ще е голямо предимство за развитието на делото срещу българските обвиняеми.
"Една окончателна присъда по германското дело автоматично би утежнила вината на Николов", казаха още от съда в Аугсбург.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!