"Тайните полети на ЦРУ ще помрачат посещението на Кондолиза Райс в Германия", обявява британският в. "Индипендънт" по повод започващата от Федералната република европейска обиколка на американския държавен секретар.
Новите твърдения, че ЦРУ е използвало военни летища на САЩ в Германия за да прехвърля задържани заподозрени терористи, заплашва да осуети опитите за сближаване между двете страни, смята и "Файнаншъл таймс".
"Срещата на американския държавен секретар с новия германски канцлер Ангела Меркел вероятно ще бъде проблемна. Това, което трябваше да се превърне в шанс за излекуване на разрива между двете страни, предизвикан от войната в Ирак, бързо се измества от нова трансатлантическа пропаст между САЩ и ЕС заради ЦРУ", смята и "Гардиън".
Вестникът отправя критичен поглед и към британските власти, като в уводния си материал се позовава на американски юристи, според които ако правителството в Лондон е позволило на ЦРУ да използва летища на Острова за тайни полети, това е нарушение на международното право.
Кондолиза Райс ще се опита да разсее опасенията, че ЦРУ е извършвало нарушения на човешките права на територията на Европа, отбелязва от своя страна "Таймс".
Вестникът припомня, че почти всеки ден се появяват твърдения, че американското разузнаване поддържа тайни затвори в Източна Европа.
Въпреки скандала в Държавния департмент на САЩ са на мнение, че правителствата от ЕС едва ли желаят да се опълчат на САЩ заради тактиката, която Вашингтон предприема във войната срещу тероризма, коментира изданието.
Германските вестници междувременно обсъждат новия канцлер Ангела Меркел в момент, когато нейната християндемократическа партия заседава, за да анализира състоялите се неотдавна парламентарни избори, информира още Българската редакция на Би Би Си.
"Берлинер цайтунг" припомня, че Християндемократическият (ХДС) и Християнсоциалният съюз (ХСС) са спечелили изборите през септември с едва 35% - "значително по-малко, отколкото и двете партии са очаквали". Според изданието мнозина християндемократи отчитат като грешка отправеното по време на предизборната кампания искане към избирателите да се примирят с необходимостта от строги икономически мерки.
Противниците на крайните пазарни реформи в двете партии имат от какво да се оплакват, пише вестникът, но отбелязва, че коалиционното споразумение със социалдемократите би трябвало вече да ги е успокоило, тъй като "не е документ, пълен с жестоки икономически мерки".
Меркел е превърнала "водата във вино", като е станала канцлер след такъв посредствен изборен резултат, коментира от своя страна "Зюддойче цайтунг", като уточнява, че нейната партия е направила точно обратното - превърнала е "виното във вода".
Според изданието християндемократите са "превърнали една почти сигурна победа в полупоражение", а избирателите са били разочаровани, че ХДС не е показала загриженост по социалните проблеми.
Вестникът критикува и Меркел, задето в речта си при встъпването в длъжност като ръководител на страната е заявила, че "Германия трябва да дръзне да бъде по-свободна".
"Това е погрешният лозунг, издигнат в неподходящ момент. Проблемът днес не е в свободата, а в солидарността - солидарност между стари и млади, Изток и Запад, между бедни и богати", изтъква "Зюддойче цайтург".
Австрийският "Щандарт" обаче определя Меркел като "разумномислещ учен", който не знае как да се държи, когато трябва да покаже топлота и добро чувство към хората.
Всекидневникът обаче извинява новия германски канцлер, като пише, че тя е изправена пред сложна дилема - да балансира между бюджета и нуждите на системата за социална сигурност, докато в същото време даде политическа визия за бъдещето.
Тези сложни изисквания са тежко бреме - предшественикът на Меркел, Герхард Шрьодер, се провали именно в решаването на тази задача, припомня виенският вестник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!