Новият план на Барозу дава ясен приоритет на икономическия растеж и създаването на работни места и гледа на социалните и екологичните проблеми като на второстепенни, пише вестникът, като отбелязва, че макар това да е един добър план, окончателното решение принадлежи на националните правителства на страните членки.
В заключение "Хосподарске новини" цитира люксембургския премиер Жан-Клод Юнкер: "Всички знаем какво трябва да се направи, но не знаем как да спечелим изборите, след като го направим."
Словашкият "Правда" иронично отбелязва: "Излиза че след пет години все пак словаците няма да живеят по-добре от американците."
Вестникът приветства факта, че Брюксел си е дал сметка за реалността и добавя:
"Вместо празни лозунги следва да се изправим пред истината, а тя е, че Европа трябва да инвестира повече в образование, научни изследвания и технологии. Проблемът е, че европейските политици са прекалено загрижени за собствените си кариери, за да въвеждат необходимите реформи. Те трябва да имат куража да поемат рискове и да понасят последиците", заключава изданието.
Германските вестници коментират речта на президента Хорст Кьолер пред израелския парламент - кнесета.
Според "Зюддойче цайтунг" речта на президента е била под стандарта, който би трябвало да се очаква от германски държавен глава.
"Кьолер не успя да повтори вълнуващите внушения в речта пред същия кнесет на своя предшественик преди пет години. Той не каза нищо лошо, но само компилира поредица от баналности", пише вестникът и продължава:
"Ако тази реч за отбелязване Деня на холокоста беше произнесена от училищен директор, преподаващ математика, той щеше да заслужи похвала. Но Кьолер не е училищен директор, а държавен глава на Германия. С ресурсите, с които разполага, президентът трябваше да направи нещо повече, а не да превръща възпоменанието в ритуал, какъвто то не бива да става", категорично е изданието. "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" е по-снизходителен, като пише, че след толкова много речи от германски политици, в които се изразява съжаление и срам, е трудно да се произнесе още една, без да оставиш впечатлението, че следваш определен ритуал. Кьолер също не бе в състояние да намери съвсем оригинални формулировки за това, което всеки германец трябва да каже в Израел. Но той не е от онези професионални политици, които рутинно показват колко са наскърбени. Кьолер бе видимо развълнуван много пъти през последните шест дни, когато бе в Аушвиц, Берлин и Ерусалим, заключава "Франкфуртер Алгемайне".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!