"Зюддойче цайтунг" публикува днес обширна статия за корупционния скандал, разтърсил България, и за последвалите кадрови промени по високите етажи на властта.
Преди месец Меглена Плугчиева имаше само няколко часа да реши дали ще приеме поста на вицепремиер в България. До 16 юни тя трябва да докладва на генералния директор на разширяването в ЕК Майкъл Лий за напредъка на българското правителство в борбата срещу корупцията, пише германският вестник.
След като се разкриха злоупотреби с пари от европейските фондове и те бяха замразени на първо време, София е в най-висока степен на тревога. Къщата се е подпалила. Ето защо Меглена Плугчиева трябва да влезе в ролята на пожарникар-комендант, коментира ежедневникът.
Премиерът Сергей Станишев обеща "пълна политическа подкрепа". Тя трябва да гаси пожари, да разчиства и да преструктурира, докато в крайна сметка убеди ЕК отново да отпусне замразените милиони. Плугчиева трябва да премахне лошата репутация на европейския новак.
Но какво може да направи вицепремиерката, като се има предвид, че всичко зависи от отделни хора? Да уволнява и назначава разбира се, да изгражда структури, които да управляват и да контролират работата на служителите, отговаря изданието.
Плугчиева вече смени редица водещи служители и сформира два щаба от по девет души с високи заплати, които трябва да ги мотивират да работят по-ефективно. Единият щаб ще контролира над 2000 държавни служители, които оперират с европейските пари, а другият ще съветва фирми, общини или сдружения по въпросите за усвояването на средства от европейските фондове.
Те често не могат да се справят с европейските изисквания. Задачата на щабовете е "координация, контрол и комуникация", каза българският премиер. Така трябва да се избегнат в бъдеще укорите на висши европейски служители към представители на българското правителство.
"Зюддойче цайтунг" се спира и на трудностите, с които Станишев е трябвало да се пребори при създаването на Националната агенция по сигурността. За 42-годишния Станишев се говори, че няма силна подкрепа в БСП - за разлика от Румен Петков, пише германският ежедневник.
Ето защо българският премиер най-вероятно е положил огромни усилия да наложи създаването на агенцията срещу волята на вътрешния министър, коментира изданието. Според него тя е независима от държавния апарат и ще се бори срещу престъпните мрежи и корупцията, най-вече в политическата сфера.
Новосъздадената агенция доказа ефективността си. Тя беше тази, която подаде сигнал на парламента за връзките на министър Петков с предполагаеми мафиоти, припомня "Зюддойче цайтунг".
Германският ежедневник обобщава и вътрешнополитическата критика към правителството на Сергей Станишев. Цитира се и Антоанета Приматарова, специалната пратеничка за европейските фондове.
Според нея ако България не беше приета преди година и половина в ЕС, ситуацията в страната нямаше да е по-добра. С подкрепата на ЕС е много по-възможно българското общество да бъде приобщено към процеса на промените.
"Не стига само натискът отвън. Трябва да има и натиск отвътре", цитира Приматарова германският вестник.