В Санкт Петербург започна годишната среща на върха на Г-8 (EN.G8Russia.ru). Държавните и правителствените ръководители на седемте най-развити индустриални държави в света и Русия ще разговарят в продължение на три дни в строения през XVIII век Константиновски дворец, на Финския залив. Поканени са и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу и държавните лидери на Китай, Индия, Бразилия, Мексико, Южна Африка и Казахстан.
Основна тема на срещата ще бъде повишаването на енергийната сигурност. Както често се случва, очаква се обаче бързо развиващи се световни събития да променят грижливо планирания график на форума, отбелязват световните агенции.
Тази година срещата ще мине под сянката на израелските военни операции в Ливан и палестинските територии, кризата с иранската ядрена програма, извършените наскоро от Северна Корея ракетни опити и атентатите в Мумбай.
Въпреки очакваните общи декларации на лидерите на Г-8, в които те ще осъдят тероризма, участниците имат остри разногласия по повечето въпроси. Така например САЩ твърдо подкрепят правото на Израел на самозащита, докато други държави от Г-8 са по-критично настроени към израелските операции, които взимат много цивилни жертви и разрушават инфраструктурата.
По другите "горещи теми" - ракетните опити на Северна Корея и ядрената програма на Иран, Русия и Китай се противопоставят на желанието на някои от членовете на клуба ООН да наложи санкции на двете държави.
Освен това официалният дневен ред изглежда е предопределен да предизвика разногласия,
смятат наблюдаятели. Руският президент Владимир Путин иска страната му да получи право да закупува активи в западния енергиен сектор, за да може да продава директно на потребителите природен газ и петрол.
Приоритет за останалите членове на "Групата на осемте" - Великобритания, Германия, Канада, Италия, Съединените щати и Япония, обаче е разнообразяването на енергийните им източници.
Западните членове на клуба изпитват опасения, след като Москва спря за кратко газовите доставки през януари заради спор за цените на суровината с Украйна. Енергията не бива да бъде използвана като политически инструмент, предупреди по този повод френският президент Жак Ширак.
Лидерите от Г-8 ще се опитат и да дадат тласък на изпадналите в задънена улица преговори под шапката на Световната търговска организация за либерализиране на световната търговия.
Остават известни съмнения дали срещата ще доведе до някакви конкретни резултати. Германският вестник "Ди Велт" нарече форума
"панаир на суетата".
За отбелязване е и фактът, че Русия за първи път е домакин на среща на върха на Г-8. Президентът Путин се надява страната му да използва случая, за да демонстрира нарастващата й глобална роля и благоденствие, което се дължи на рекордните цени на петрола.
Очаква се обаче в центъра на вниманието да бъдат и сериозните различия между Москва и останалите от Г-8 във важни области като демокрацията, независимостта на съдебната власт, свободата на медиите.
Срещата ще протече при сериозни мерки за сигурност. Много улици в Санкт Петербург са блокирани с бетонни предгради, а в целия град са разположени хиляди милиционери и войници от специалните части.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!