10 дни преди референдума във Франция парижкият "Нувел Обсерватьор" гневно обяснява защо французите са така петимни да кажат "не".
По отделните въпроси мненията им се различават, но отхвърлянето, опозицията, думата "не" винаги ги обединява, пише вестникът.
"Французите винаги се идентифицират с всеки израз на нетърпение, на предизвикателство и в крайна сметка на бунт. Бунт срещу всичко, което въплъщава реда, системата, властта. В студентските вълнения през 1968 г. спонтанността се подхранваше от левичарската либертарианска утопия, припомня вестникът. Сега същата тази утопия си е намерила нов образ в отхвърлянето на политиката, станала запазена марка на популизма", обобщава "Нувел Обсерватьор".
Комунистите ще гласуват за Европейската конституция, а либералите - против, обявява "Либерасион" и уверява читателите си, че това не е виц, а факт, който вече се е случил в Италия.
Същото се отнася и до останалите страни в Европа, където "да" казват левите сили, а "не" набира привърженици измежду консерваторите.
Друг френски вестник - "Фигаро", отбелязва, че премиерът Жан-Пиер Рафарен е променил ъгъла на дебатите, рисувайки картина на икономическа криза, ако мнозинството французи кажат "не".
Вестникът цитира министър-председателя, че поражение на силите, призоваващи да се гласува за конституцията, би направило френската икономика уязвима за всякакви ветрове.
Тази апокалиптична позиция получи по радиото подкрепа от самия председател на Европейската комисия Барозу, добавя "Фигаро". Опитите за драматизиране на нещата предизвикват смесени реакции дори в собствената партия на Рафарен.
Според един източник, цитиран от вестника, такива ходове са безотговорни. Друг източник пък заявява, че икономическото положение вече е лошо за толкова много хора, че е направо неуместно да се говори за бъдеща криза.
Макар че мнозина във Франция смятат, че дните на премиера Рафарен ще бъдат преброени, ако гласуването с "не" вземе връх, водещият френски вестник "Монд" подчертава, че самият премиер отказва да обвърже политическото си бъдеще с резултата от референдума.
В момент, когато популярността му е на дъното, Рафарен много държи да покаже, че каквото и да стане, той ще остане част от политическата машина на Ширак, пише изданието.
Германският "Тагесшпигел" приветства предложението на правителството да се забрани рекламирането на тютюневи изделия в печата и в интернет, както и на спортни прояви.
Според вестника оправдано е да се забрани всичко, което прави пушенето привлекателно, но такива мерки надали ще могат да ликвидират окончателно вредния навик.
Дори най-ужасяващите черепи и кости по пакетите с цигари не могат да спрат твърде човешкия процес да си затваряме очите пред истината, пише вестникът.
"Може би трябва да се оставят наколко защитени места за онези, които не възразяват срещу перспективата навикът им да ги убие. Не можеш да насилваш хората, но можеш да ги възпитаваш", заключава "Тагесшпигел". "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" също хвали правителството заради решителността му да се заеме с индустриите, които печелят от продупкти, предизвикващи привикване. Вестникът посочва, че и деца могат да купуват цигари, а по гарите и бензиностанциите алкохол се продава денонощно. Това положение не е естествена последица от социални процеси, а резултат от политически решения и лобиране. Трябва да се приветства всяко усилие да се намали потреблението на тютюн, въпреки че хазната ще загуби от акцизите. Правителството е достойно за похвала, защото се изправя срещу наркотичното лоби, пише "Франкфуртер Алгемайне".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!