Б разилският "град на близнаците" Линя Сау Педро по никакъв начин не е свързан с дейността на нацисткия военнопрестъпник Йозеф Менгеле, съобщава "Ню сайънтист".
Изданието се позовавайки на генетика Урсула Мате, която е изследвала причините за големия брой близнаци в малкото градче близо до границата с Аржентина.
В него живеят основно потомци на имигранти от Германия, а близнаците се раждат там много по-често, отколкото другаде.
Аржентинският историк Хорхе Камараса твърди, че в околностите на градчето се е укривал германският доктор Йозеф Менгеле, известен с жестоките си експерименти върху живи хора в концентрационния лагер Аушвиц. В бразилското градче според него той лекувал местните хора, включително страдащи от безплодие жени.
Камараса свързва феномена с опитите на Менгеле да възроди германската арийска нация извън пределите на Европа.
Явлението "близнаци" наистина е било един от основните "научни интереси" на военнопрестъпника по време на чудовищната му дейност в полския концлагер. От 3000 двойки, участващи в неговите експерименти, са оцелели само около 300 души.
Според Урсула Мате и колегите й обаче, която провели изследвания в Линя Сау Педро през 1994 г., твърдението на аржентинския историк е безпочвено. Екипът на Мате е интервюирал десетки семейства и е направил генетичен анализ на 17 двойки близнаци.
Те са се раждали в течение на няколко поколения - както преди, така и след смъртта на Менгеле. Близнаците се появявали на бял свят след поколение, което свидетелства за наследяването на някакъв рецесивен ген, вероятно влияещ върху многоплодната бременност.
В същото време генетичният анализ е установил голяма честота на бракове между роднини в града - което означава, че относително редки гени могат да се срещнат значително по-често сред местното население, отколкото в цяла популация.
Д-р Мате отбелязва, че Менгеле едва е притежавал необходимите знания и средства, за да увеличи изкуствено броят на близнаците в Линя Сау Педро. Още по-невероятно изглежда той да е повлиял върху честото раждане на близнаци и след своята смърт, смята тя.
В отговор на Камараса, който обръща внимание, че повечето деца са с руси коси и сини очи (според него доказателство за "арийското" влияние на Менгеле), Мате напомня, че градът е основан от германски преселници, които често са с такива характеристики.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!