Г ермански учени разработиха медицинска процедура, която може да премахне нуждата от медикаменти срещу отхвърляне при трансплантирани пациенти.
При нея се смесват бели кръвни клетки от пациента, които се борят с инфекциите, с клетки от донора.
При новата техника на пациентите се влива серум, в който има клетки, познати като клетки срещу отхвърляне. Те са създадени от специално изолиран тип бели кръвни клетки от донора, които се обработват в лабораторни условия.
След процедурата те придобиват способността да убиват клетките в имунната система, които задействат процеса на отхвърляне, както и да подпомагат действието на друг тип имунни клетки, които имат защитна роля срещу отхвърлянето на транспланта.
Техниката е била тествана върху пациенти с трансплантиран бъбрек. При някои от тях серумът бил влян преди операцията, а при други след, под формата на допълнително лечение.
Д-р Джеймс Хътчинсън, ръководител на изследователския екип, казва, че технологията е още в начален стадий, но резултатите върху 17 пациенти са обнадеждаващи.
На първия етап от изследването 12 пациенти получили бъбрек от починал донор. На всички бил вливан серум със специалните клетки в допълнение на следоперативното лечение.
10 от тях намалили значително броя на приеманите лекарства, а другите двама редуцирали дозата от един конкретен медикамент. При всички рискът от странични ефекти бил значително намален.
На втория етап пет пациенти получили бъбрек от жив донор. При тях серумът бил влян преди операцията. Един от тях не ползвал никакви имунопотискащи лекарства в продължение на осем месеца, други трима приемали един единствен медикамент и то в малки дози.
"Терапията може да предложи на трансплантирани пациенти много по-качествен живот без строги режими за взимане на лекарства. Въпреки че тепърва ще се разработва, тя предоставя големи възможности както за лекарите, така и за пациентите", казва Хътчинсън.
"Това е интересен труд, който има потенциала да намали както риска от отхвърляне, така и броя на лекарствата, изписвани след операцията, а това е добра новина за пациентите.
Както самите автори казват, изследванията са все още в начален етап, но процедурата наистина има потенциал. Ще следим с интерес следващите резултати", коментира Кийт Риг, експерт в тази област и вицепрезидент на Британското общество за трансплантации.
В момента трансплантираните пациенти взимат голямо количество лекарства, които потискат имунната система, до края на живота си. По този начин организмът им не отхвърля новия орган.
Медикаментите обаче могат да предизвикат странични ефекти, както и да забавят във времето, но не и да спрат постепенното отхвърляне на транспланта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!